Sonda NASA Voyager 1 je ve vesmíru již 45 let. Její vzdálenost od Země je 23 miliard kilometrů

Mise NASA Voyager 1 odstartovala v roce 1977 a v roce 2012 vstoupila do mezihvězdného prostoru. Nyní je sonda vzdálena od Země 23,3 miliardy kilometrů. Voyager 1 stále správně funguje, ale vědci si nedávno všimli, že se zdá být zmatená ohledně své polohy ve vesmíru, uvádí se na webu Livescience.

„Taková záhada je v této fázi mise Voyageru tak trochu na denním pořádku,“ uvedla Suzanne Doddová, vedoucí projektu Voyager 1 a jeho dvojčete Voyager 2 v Laboratoři tryskového pohonu NASA v Kalifornii. „Oběma sondám je téměř 45 let, což je mnohem více, než plánovači mise předpokládali a navíc se pohybuje v mezihvězdném prostoru, tedy v prostředí s vysokým radiačním zářením, ve kterém dosud žádná sonda neletěla,“ dodala vědkyně.

Závada souvisí se systémem kloubového nastavení a řízení polohy sondy Voyager 1 neboli AACS, který udržuje sondu a její anténu ve správné orientaci. Zdá se, že systém AACS funguje v pořádku, protože sonda přijímá příkazy, chová se podle nich a posílá vědecká data na Zemi se stejnou silou signálu jako obvykle. Nicméně AACS posílá obsluze kosmické sondy nevyžádaná telemetrická data.

Agentura uvádí, že pracovníci Voyageru budou problém nadále zkoumat a pokusí se ho buď odstranit, nebo se mu přizpůsobit. Jde ale o velmi pomalý proces, protože signál ze Země v současné době dorazí k Voyageru 1 za 20 hodin a 33 minut. Zpáteční signál má stejné zpoždění.

Dvojčetem Voyager 1 je sonda Voyager 2, která byla rovněž vypuštěna v roce 1977. Ta se ale zatím chová normálně. Logickým důsledkem jejího stáří je ale, že energie, kterou dvojče dokáže vyrobit, stále klesá. Členové týmu proto vypnuli některé komponenty, aby energii ušetřili. Doufají, že tato opatření udrží sondu při životě nejméně do roku 2025.

Zdroj: livesceince.com