Sonda naměřila tři velká zemětřesení na Marsu. Bude to mít vliv na naši planetu?

Půda na Marsu se v poslední době několikrát otřásla, v jednom případě dokonce na 90 minut. Vibrace byly silnější než cokoli, co tam kdy předtím zaznamenala sonda InSight. Podařilo se je zachytit jen díky triku, oznámila americká vesmírná agentura NASA.

Marťanská půda se minulý týden třásla hodinu a půl. Zemětřesení o síle 4,2 z 18. září bylo nejsilnějším z celkem tří zemětřesení, která sonda InSight na Marsu naměřila během čtyř týdnů. Další dvě zemětřesení o síle 4,0 a 4,1 stupně byla zaznamenána 25. srpna.

Skutečnost, že seismometr na přístroji mohl být v době, kdy se Mars tak výrazně otřásal, vůbec použit, byla způsobena trikem vědců. Hrozilo, že se sonda vybije, protože se na solárních článcích vytvořila silná vrstva prachu.

Nasa použila dálkově ovládané robotické rameno, aby rozptýlila písek v blízkosti jednoho ze solárních článků sondy. Když jej vítr zavál nad solární článek, odnesl s sebou velkou část usazeného prachu a solární článek mohl nadále zásobovat modul energií.


Zemětřesení slabší a vzácnější

Mise Marsquake probíhá od listopadu 2018, je první svého druhu a poskytla důkazy o tom, že nejen Země a Měsíc, ale i Mars jsou seismicky aktivní. Za prvních deset měsíců přístroje zaznamenaly 174 zemětřesení, což je v průměru jedno každý druhý den. To je vzácnější než na Zemi.

Vědci doufají, že tato měření přinesou nové poznatky o struktuře Marsu. Předpokládají, že rudá planeta má podobnou strukturu jako Země. Na jádro uvnitř navazuje skalnatý plášť a kůra na vnější straně. Dle NASA nebude mít zemětřesení na naší planetu žádný vliv.

Zdroj: NASA.com