Solární elektrárna ve vesmíru? Velká Británie ji chce postavit do roku 2035

Velká Británie se vážně zabývá přenosem solární energie z vesmíru a domnívá se, že do roku 2035 by mohla mít na oběžné dráze demonstrátor, píše web Space.

Více než 50 britských technologických organizací, mezi nimiž nechybějí významné firmy, jako je výrobce letecké techniky Airbus, Cambridgeská univerzita a výrobce satelitů SSTL, se připojilo k britské iniciativě Space Energy Initiative, která byla zahájena v loňském roce s cílem prozkoumat možnosti vývoje vesmírné solární elektrárny.

Iniciativa věří, že přenos elektřiny z vesmíru pomocí slunce by mohl pomoci Velké Británii splnit její cíl nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050 nákladově efektivněji než mnohé stávající technologie. Požadavek na úplné zastavení emisí uhlíku do poloviny století je součástí celosvětového úsilí o zastavení postupující změny klimatu nastíněného na summitu OSN COP 26, který se konal v listopadu 2021 v Glasgow.

Iniciativa stanovila dvanáctiletý plán vývoje, podle něhož by již v roce 2035 mohla demonstrativní elektrárna, sestavená roboty na oběžné dráze, vysílat z vesmíru na Zemi gigawatty energie.

Iniciativa zkoumá modulární koncept nazvaný CASSIOPeiA (Constant Aperture, Solid-State, Integrated, Orbital Phased Array), který vyvinula britská inženýrská společnost International Electric Company.

Modulární povaha orbitální elektrárny znamená, že by mohla být po demonstrační fázi rozšířena. I demonstrátor by však byl obří, několik kilometrů široký, a k dopravě na oběžnou dráhu by bylo zapotřebí 300 startů rakety velikosti SpaceX Starship. Obíhal by 36 000 km nad naší planetou a měl by stálý výhled na Slunce i na Zemi.

CASSIOPeiA by však vyráběla mnohem více elektřiny než jakákoli pozemská solární elektrárna podobné velikosti. V porovnání se solárním panelem umístěným na Zemi ve Velké Británii by identický solární panel ve vesmíru získal více než 13krát více energie. Kromě toho by vesmírná solární elektrárna netrpěla problémem přerušované výroby energie, který trápí většinu obnovitelných zdrojů energie na Zemi. Slunce na naší planetě nesvítí vždy a vítr nefouká trvale. To znamená, že musí být k dispozici alternativní generátory elektřiny nebo bateriové úložiště, aby se zabránilo výpadkům v případě nepříznivého počasí. Vesmír by naproti tomu poskytoval stálý výkon.

Zdroj: space.com