Slyšeli jste o zbrani Pilica? Chrání polské nebe a je postrachem nepřátel

PSR-A je zkratka pro protiletadlový raketový a dělostřelecký systém. Práce na této zbrani probíhaly od roku 2006 na Vojenské technické univerzitě ve Varšavě. Úkolem systému Pilica je „bodová obrana zvláště důležitých objektů, včetně protiletadlových kompletů většího dosahu. Stručně řečeno: je to poslední linie obrany proti letadlům, vrtulníkům, bezpilotním letounům a řízeným střelám, jak uvádí server Defence24. Podívejme se na tyto zbraně blíže.

Pilica je komplex s dostřelem až 5,5 km, jehož základem je raketový dělostřelecký komplet ZUR-23-2SP Jodek. Systém zahrnuje dvojitý protiletadlový kanon ráže 23 mm v kombinaci se dvěma odpalovacími zařízeními raket PPZR Piorun nebo PPZR Grom. Dělo má teoretickou rychlost střelby 2 000 ran/min. Maximálního dosahu lze dosáhnout pomocí střel Grom. V základní konfiguraci poskytuje Pilica obranu na vzdálenost 10 m až 3,5 km.

Pilica funguje automaticky. Jedna baterie se skládá ze šesti palebných jednotek (JO), které tvoří děla a odpalovací zařízení. Každý JO má vlastní optoelektronickou hlavici GOS-1 s termovizní kamerou a laserovým dálkoměrem.

Systém má tvořit nejnižší vrstvu polské protivzdušné obrany. Plán technické modernizace polských ozbrojených sil počítá s pořízením vícevrstvého integrovaného systému protivzdušné obrany, který bude uzpůsoben k boji proti celému spektru prostředků vzdušného napadení. Na všech úrovních tohoto systému má polský zbrojní průmysl kompetence a schopnosti poskytovat řešení šitá na míru potřebám našich vojáků.

Souprava Pilica se samozřejmě skládá nejen z JO, ale také z radiostanice a počítačového velitelského stanoviště na podvozku nákladního automobilu Jelcz 442.32. Systém představuje kvalitativní skok ve srovnání se soupravou Hibernyt, používanou mimo jiné během zahraničních misí polské armády. Ačkoli je vizuálně podobně složitý, poskytuje Pilica mnohem větší schopnosti při odhalování a boji s nepřátelskými cíli.

V současné době se uvažuje o zvýšení schopností systému na takovou úroveň, aby mohl být využíván nejen ke krytí letišť, ale také k obraně protivzdušné a protiraketové obrany středního dosahu Wisła.

Zdroj: defence24.pl, Wikipedia