Sloučenina z hroznových jader vykazuje potenciál proti stárnutí tím, že odstraňuje unavené buňky

Proces stárnutí v lidském těle zahrnuje mnoho částí, ale jedna z nich, kterou nedávný výzkum stále zdůrazňuje, je role senescentních buněk podobných zombie. Jedná se o buňky, které se přestaly dělit a začaly se hromadit, což v těle vyvolává řadu degenerativních účinků. Nový čínský výzkum odhalil přírodní sloučeninu v hroznových semínkách, která se zaměřuje na tyto nefunkční buňky, a prokázal, že dokáže prodloužit život stárnoucích myší o více než devět procent, informuje portál fuentitech.com.

Tato nově objevená sloučenina proti stárnutí spadá do relativně nové skupiny léků známých jako senolytika, která jsou vyvíjena s cílem selektivně vyvolat smrt senescentních buněk a jejichž hlavním cílem je prodloužit délku života a zdraví. V posledních několika letech jsme byli svědky slibného vývoje, kdy studie ukázaly, že senolytické léky by mohly zachovat stárnoucí páteř, zabrzdit cukrovku a nabídnout novou obranu proti demenci.

Nejnovější objev v této oblasti pochází od vědců z čínského Institutu výživy a zdraví v Šanghaji, kteří zkoumali širokou škálu sloučenin rostlinného původu při hledání potenciálních nových senolytických léčiv. To je přivedlo k jedné látce odvozené z hroznových semínek s názvem procyanidin C1 (PCC1), která podle jejich zjištění zasahuje do přežívání senescentních buněk tím, že vyvolává typ programované buněčné smrti zvané apoptóza, zatímco zdravé buňky ponechává v podstatě bez úhony.

Tento účinek byl pozorován v různých tkáních a orgánech starších myší, kde se ukázalo, že po podání sloučeniny PCC1 hlodavcům výrazně ubylo senescentních buněk. To vedlo ke zdravotním přínosům včetně zvrácení degenerace orgánů a u myší s transplantovanými nádory ke zlepšení léčebných výsledků v kombinaci s tradiční chemoterapií.

U velmi starých myší ve věku 24 až 27 měsíců, což se u lidí rovná 75 až 90 letům, prodloužila léčba PCC1 jejich zbývající délku života o více než 60 procent nebo prodloužila jejich celkovou délku života o více než devět procent. Tyto výsledky jsou slibné a dodávají další váhu myšlence, že cílené působení na senescentní buňky by mohlo být účinným zásahem do procesu stárnutí, ačkoli vědci tvrdí, že předtím, než bude PCC1 vyzkoušen u lidí, je třeba dále zkoumat mechanismy, které jsou ve hře.

„Ačkoli se zdá, že podávání PCC1 pomocí přerušovaných programů je v předklinických studiích dobře snášeno myšmi, je žádoucí vyvinout další úsilí, aby byly stanoveny bezpečné cesty přizpůsobitelné pro léčbu PCC1 u lidí, což jsou klíčové faktory, které musí určit budoucí klinické studie,“ říká autor studie doktor Sun Yu.

Zdroj: Nature, fuentitech.com