Slepecká hůl využívá techniku ​​autonomních vozidel, aby pomohla zrakově postiženým

Standardní bílá hůl je pro mnoho lidí se zrakovým postižením nezbytnou pomůckou pro pohyb venku, ale doposud nenabízela mnoho cenově dostupných moderních aktualizací, což chce skupina výzkumníků změnit, informuje o jejich studii vědecký portál science.org.

Tým si vypůjčil technologii určenou pro autonomní vozidla a přišel se samonavigační chytrou holí, která dokáže rozpoznat překážky v okolním prostředí a bezpečně od nich uživatele odvést.

Při testech zvýšila inteligentní rozšířená hůl rychlost chůze zrakově postižených dobrovolníků o 18 procent. Pro 250 milionů lidí se zrakovým postižením na celém světě, by tato asistenční technologie mohla vést k výraznému zvýšení kvality jejich života.

„Chtěli jsme něco uživatelsky přívětivějšího než jen bílou hůl se senzory,“ říká strojní inženýr Patrick Slade ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii. „Něco, co vám nejen řekne, že vám v cestě stojí nějaký objekt, ale řekne vám, co je to za objekt, a pak vám pomůže ho obejít.“

Chytrá hůl se do značné míry spoléhá na systém LIDAR (Light Detection and Ranging), který využívá odrazové lasery k rozpoznání objektů a právě vzdálenosti. Senzory běžné pro chytré telefony – GPS, akcelerometry, magnetometry a gyroskopy sledují polohu, rychlost, respektive směr uživatele.

Po softwarové stránce využívá hůl několik algoritmů umělé inteligence, včetně simultánní lokalizace a mapování (SLAM), jak sestavit mapu neznámé oblasti a zároveň sledovat polohu uživatele v ní. Na špičce hole je motorizované všesměrové kolečko, které může chodce popohnat tím či oním směrem a může být dokonce použito k navedení do cíle, například do kavárny (podobně jako chytrý telefon nebo navigace v autě).

„Chceme, aby člověk měl vše pod kontrolou, ale aby mu byla poskytnuta správná úroveň jemného navádění, aby se dostal tam kam chce, co nejbezpečněji a nejefektivněji,“ říká počítačový vědec Mykel Kochenderfer, rovněž ze Stanfordu. Není to poprvé, co se do chytrých holí vkládají technologie, ale současné modely jsou těžké a drahé. Tato nová je lehká a mohla by být dostupná za několik set dolarů, méně než desetinu ceny některých stávajících chytrých holí.

Hůl byla vyvinuta s pomocí zrakově postižených lidí, kteří podle Sladea poskytli „neuvěřitelnou zpětnou vazbu“. Mnoho rozhodnutí týkajících se designu a navigace bylo učiněno na základě zpětné vazby těch, kteří budou zařízení skutečně používat. Zatím se však stále jedná o výzkumný prototyp. Tým vytvořil svůj návrh jako open-source, takže každý, kdo má potřebné know-how a materiál (který stojí asi 10 tisíc korun), si může postavit vlastní verzi chytré hole a pomáhat při jejím vývoji.

„Chtěli jsme tento projekt optimalizovat s ohledem na snadnou replikaci a náklady,“ říká Kochenderfer. „Každý si může jít stáhnout veškerý kód a elektronická schémata, a to vše zdarma.“

Zdroj: science.org