Škodlivost videoher. Umožňují uniknout realitě, ale taky způsobují závislost

Meditace zklidňuje centrum strachu v mozku a způsobuje zmenšení amygdaly. Ukázalo se, že videohry mohou dělat totéž. To je ta dobrá část. Tady je ta špatná. Podle konzervativního odhadu jednoho výzkumníka trpí ve Spojených státech poruchou hraní internetových her pět milionů lidí. U těchto hráčů se projevuje ztráta vztahů a kariérních příležitostí, píše server Inverse.

Videohry v číslech

Mladý člověk stráví do svých 21. narozenin průměrně 10 000 hodin hraním her. To je téměř stejná doba, jakou průměrné dítě ve Spojených státech stráví na střední a vysoké škole – 10 080 hodin. V konečném důsledku tak děti stráví u her doslova roky svého života.

Proč jsou videohry dobré pro duševní zdraví

Společná práce na dosažení společného cíle může zvýšit sociální odolnost hráčů. Některé z nejoblíbenějších her jsou ze své podstaty kolaborativní: Minecraft, World of Warcraft, Final Fantasy a další masivně online hry mohou podporovat smysluplné vazby mezi hráči a nabízet smysl pro cíl. Hry jsou také nenáročným odreagováním pro lidi, kteří chtějí upustit páru, když se cítí frustrovaní ze školního nebo pracovního života. „Terapie hrou“ tuto vlastnost dokonce využívá jako výhodu a využívá digitální hry jako psychologický nástroj, který podporuje lidi v tom, aby se otevřeli svému terapeutovi online.

Vezměte si například hru SuperBetter, kterou vývojářka vytvořila poté, co prožila traumatické poranění mozku. Po bolestivém otřesu mozku zůstala nepohyblivá a izolovaná a chtěla se spojit s online systémem podpory. Hry jí nabídly online komunitu, která nebyla spojena s jejím zraněním a ona doufá, že SuperBetter může udělat totéž pro ostatní. SuperBetter tvrdí, že pomáhá hráčům „odemknout svůj hrdinský potenciál“ a „překonat těžké situace“ ve skupině.

Videohry mohou také bojovat s izolací globálního lockdownu poznamenané karanténou a virtuální socializací. Asi nepřekvapí, že videoherní průmysl zažívá boom. Videohry zaznamenaly za pouhý rok 73% nárůst prodeje, protože lidé se vydali na internet, aby se socializovali a unikli. Někteří hráči zjišťují, že virtuální světy jim mohou nabídnout oddech od každodenních starostí a pomoci jim lépe se vyrovnat se zdánlivě nemožnými situacemi.

Proč videohry škodí duševnímu zdraví

Všechny pozitivní vedlejší účinky jsou spojeny pouze s mírnými herními návyky. Kyle Faust, výzkumník z univerzity Rhode Island, přirovnává závislost na videohrách u některých hráčů k hazardu.

„Porucha internetového hraní sahá až k nejstarším arkádovým hrám,“ říká Faust. „Problém se exponenciálně rozšířil díky více pohlcujícím a odměňujícím herním strukturám.“ Dodává, že sofistikované hry a obrovský počet lidí, kteří je hrají, mohou způsobit, že se poruchy způsobené hraním internetových her stanou závažným problémem veřejného zdraví.

Videohry a únik do imaginárních světů

Abychom pochopili kořeny úniku do imaginárních světů, musíme se nejprve podívat na amygdalu. Tato oblast mozku ve tvaru mandle hraje hlavní roli v rozhodování, zpracování a emočních reakcích, jako je například strach. Vědci v samostatných studiích porovnávajících patologické hráče s dospělými muži, kteří nepatří mezi patologické hráče a s vysokoškolskými studenty zjistili, že patologičtí hráči mají v amygdale méně hustou šedou hmotu. Jinými slovy, videohry mohou změnit mentální dráhy v mozku častých hráčů.

Hry mohou být silným rozptýlením od strachu nebo úzkosti. Videohry nám doslova umožňují uniknout negativním emocím a potlačit je.

Videohry, duševní zdraví a sebekontrola

Dlouhodobé spoléhání se na videohry však může být nebezpečné. Negativní emoce jsou pro lidský mozek jedním z nejsilnějších učitelů. Pokud se dítě jednou dotkne horké plotny, naučí se na ni už nikdy nesahat. Protože videohry potlačují naše negativní emoce, ztěžují nám také poučení z vlastních chyb. Jedna studie naznačuje, že videohry přispívají k nižší míře depresí, ale pouze u těch, kteří hrají hry s mírou, nikoli v nadměrné míře.

Podle studie, které se zúčastnilo více než 3 000 dětí a dospělých hráčů, nadměrné hraní znamená jakékoli hraní delší než 20 hodin týdně. Průměrný počet hodin hraní týdně byl u mladých hráčů 14 až 16 hodin. V životě patologických hráčů roste osamělost a klesá sociální kompetence. Hráči, kteří tráví nadměrné množství hodin hraním her, riskují úpadek vztahů nebo kariéry, které v jejich životě již existují.

Dospívající s vyvíjejícím se mozkem jsou také zranitelnější vůči škodlivým účinkům nadměrného hraní her. Hodina hraní denně může přinést hmatatelné emocionální a duševní výhody, ale skutečné psychické škody začínají při nadměrném hraní klepat na dveře.

Jsou videohry dobré nebo špatné pro duševní zdraví?

„Ačkoli digitální hry mohou mít fiktivní obsah, v extrémním případě jsou jejich důsledky reálné a zasluhují si pozornost,“ píše ve své nedávné studii. Kanojia by s ním však nutně nesouhlasil. Je přesvědčen, že zdravé hraní může pomoci internetové generaci uspět.

Je těžké odpovědět, zda se digitální detox od videoher vyplatí.

  • Pro někoho je hraní her terapií. Může posílit vaše sociální dovednosti a psychickou odolnost.
  • Lidé jsou společenští tvorové, kterým se v izolaci zrovna nedaří. Hraní online nabízí útěchu těm, kteří se cítí osamělí.
  • Útěk do virtuálního světa není zdravým a dlouhodobým řešením, jak se vypořádat s negativními emocemi.
  • S přemírou hraní je to jako s přemírou jakékoliv neřesti – pokud ji necháte bez kontroly, může vám rozvrátit sociální a emocionální život.

Zdroj: inverse.com