Skleněné cihly – interaktivní materiály budoucnosti. O co se jedná?

Skleněné „cihly“ jsou připraveny pro interaktivní materiály budoucnosti. Budou schopny přizpůsobovat své vlastnosti svému okolí, a to díky inovativnímu způsobu sestavování výchozích prvků, tzv. koloidů, který zcela mění způsob uvažování o navrhování materiálů.


Výsledku dosáhl tým vědců pod vedením Laury Rossiové z Nizozemské technické univerzity v Delftu. Studie zveřejněná v časopise Science Advances otevírá budoucí možnosti využití například v oblasti dopravních prostředků, jako jsou automobily nebo letadla, protože získané materiály jsou pevné, ale velmi lehké, píše server Ansa.

Koloidy jsou drobné částice o velikosti od několika miliardtin metru po několik miliontin a mohou mít různé vlastnosti v závislosti na materiálu, z něhož jsou vyrobeny.
Skleněné koloidy ve tvaru krychle, které výzkumníci použili, se při ponechání v klidu skládají do jednoduchých struktur, jako jsou deformované krychlové a hexagonální mřížky. Místo toho, aby autoři studie okamžitě přešli od původní cihly k výsledné struktuře, spojili nejprve malé skupiny koloidů dohromady a vytvořili větší „cihly“. Když je pak sestavili pomocí počítačové simulace, získali jinou konečnou strukturu s odlišnými vlastnostmi materiálu.

V současné době se výzkumná skupina snaží vyrábět tyto struktury v laboratoři ve velkém množství z různých základních částic, aby mohla studovat jejich vlastnosti. A to vše od zcela běžných koloidů, jejichž příprava je proto snadná a levná. Dalším krokem bude skutečná stavba finální struktury, která je zatím k vidění pouze v počítači.

Zdroj: Ansa.com