Skenování oční sítnice může určit desetileté riziko mrtvice a srdečních onemocnění

Z vyšetření očí lze vyčíst mnoho o celkovém zdravotním stavu člověka. Nemoci, jako je revmatoidní artritida a hypertyreóza, lze odhalit pomocí skenování očí a podobně neurodegenerativní onemocnění, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, lze diagnostikovat pomocí skenování sítnice, píše server New Atlas.

Tým výzkumníků ve Velké Británii nyní vyvinul plně automatizovaný systém s podporou umělé inteligence, který dokáže skenovat sítnici a zjišťovat stav cév a pomáhá tak identifikovat osoby s vysokým rizikem srdečních onemocnění a mrtvice.

Systém se nazývá QUARTZ (QUantitative Analysis of Retinal Vessel Topology and siZe) a nová studie testovala algoritmus na více než 88 000 snímcích sítnice. Výsledky ukázaly, že systém řízený umělou inteligencí, který zohledňuje věk, pohlaví, kouření a anamnézu, dokáže poskytnout desetileté skóre rizika mrtvice a srdečního onemocnění, které se vyrovná jednomu z nejčastěji používaných diagnostických nástrojů zvanému Framinghamské skóre rizika (FRS).

Vzhledem k tomu, že diagnostika FRS vyžaduje krevní testy a měření krevního tlaku, znamenala by jednoduchost automatické techniky skenování očí, která by mohla dospět k podobným závěrům, že by v případě širokého nasazení této technologie mohlo být lépe sledováno více lidí. Výzkumníci upozorňují, že většina snímků sítnice, které byly ve studii hodnoceny, byla pořízena „neodbornými pracovníky“.

Výsledky by tedy mohly být potenciálně lepší díky lepším zobrazovacím technikám zdravotníků. Na druhou stranu však účinnost méně komplexního zobrazování sítnice ukazuje na možnost začlenění tohoto druhu technologie do aplikace pro chytré telefony. Odborníci však upozorňují, že je také třeba diskutovat o tom, co by široká dostupnost takového nástroje znamenala pro současné systémy zdravotní péče.

Mohlo by kliniky náhle zaplavit mnoho nových pacientů kvůli obavám z rizik, která aplikace pro chytré telefony přináší? Pro takové studie je proto nutná širší spolupráce oftalmologů, kardiologů, lékařů primární péče a informatiků. Nový výzkum byl publikován v časopise British Journal of Ophthalmology.

Zdroj: newatlas.com, bjo.bmj.com