Simulace ukazují, že srážky černých děr mohou zničit vesmír

Vesmír stále existuje i přesto, že ke srážkám černých děr reálně dochází poměrně často. Vesmír je tedy možná trvanlivější, než fyzikové předpokládají, napsali na webu vstories.medium.com.

Je náš vesmír stabilní, nebo to jen tak vypadá? To je velmi důležitá otázka, na kterou fyzikové zatím neznají odpověď. Jde o vakuum, které vyplňuje vesmír. Je to stav s nejnižší možnou energií a je tedy stabilní? Nebo je metastabilní, tedy ve stavu křehké rovnováhy, jako míč, který se zastavil na vrcholu kopce?

Pokud je vakuum v metastabilním stavu, existuje možnost, že ho něco z tohoto stavu vyřadí a ono se převalí do stavu s nejnižší možnou energií. Pak by se vytvořila malá bublina „skutečného vakua“, která by se rozpínala rychlostí světla. Nic by ji nemohlo zastavit a uvnitř takové bubliny by nemohlo nic existovat. To je velmi skličující vyhlídka, kterou fyzici nazývají „konečnou ekologickou katastrofou“.

Uvnitř takové bubliny skutečného vakua by neexistovaly žádné fyzikální síly ani elementární částice. Galaxie, hvězdy a planety by přestaly existovat. Chemické molekuly by také nemohly existovat a nemohly by probíhat ani chemické reakce. Život by zmizel, a tentokrát navždy.

„Nové výpočty fyziků ukazují, že při srážkách mezi černými dírami mohou vznikat mikroskopické bubliny takového „skutečného vakua“. V této zóně se přitažlivost mezi oběma otvory vzájemně vyruší. Je možné, že po velmi krátkou dobu takové bubliny mezi oběma dírami existují,“ říká Rotislav Knoplich z Newyorské Manhattan College, jehož tým právě provedl podrobné výpočty. Také tyto vytvořené bubliny „pravého vakua“ se mohou navzájem srážet. Fyzikové spočítali, že vznikne mikroskopická černá díra, která se během milisekundy „vypaří“ a začne vyzařovat záření nazývané „Hawkingovo záření“ podle objevitele tohoto jevu.

Vědci dospěli k závěru, že při srážkách černých děr mohou vznikat bubliny „skutečného vakua“, které však v mžiku zmizí, ale ne všichni s nimi souhlasí. Ostatní fyzikové nejsou o této teorii přesvědčeni. Připomínají nám, že bubliny „skutečného vakua“ se rozpínají rychlostí světla. Podle Ruth Gregoryové z King’s College v Londýně mohou místo pádu do nitra černé díry začít okamžitě expandovat. Poukazuje však na velmi potěšující zjištění. Ke srážkám černých děr dochází poměrně často a přesto vesmír nepřestal existovat.

To znamená jednu ze tří možností: Takové bubliny „skutečného vakua“ musí uvnitř černé díry skutečně zmizet. Pokud nezmizí, musí být extrémně vzácné. Tak vzácné, že se ještě nikdy nevyskytly. Možné je i třetí, nejoptimističtější vysvětlení: vakuum je přece jen stabilní.

Ačkoli se jedná o vysoce teoretické úvahy, podle fyziků je bude možné ověřit. Budeme schopni detekovat záření vypařujících se mikroskopických černých děr. „Pokud je budeme pozorovat, bude to důkaz, že vesmír je přece jen nestabilní. Pokud ne, můžeme být klidnější ohledně osudu vesmíru,“ říká Knoplich.

Zdroj: vstories.medium.com