Šimpanzi mají složitější jazyk, než jsme si mysleli. Jak se dorozumívají?

Šimpanzi jsou složitější zvířata, než si mnozí myslí. Ukázalo se, že tyto opice vytvářejí složité hlasové sekvence, což potvrzuje existenci strukturovaných jazykových struktur. Tento objev by také mohl hodně napovědět o vývoji lidského jazyka.

Vědci z Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii a pro kognitivní a mozkové vědy v Lipsku a z Ústavu CNRS pro kognitivní vědy v Bronu v Lyonu nahráli tisíce zvuků divokých šimpanzů v Taï na Pobřeží slonoviny. Vědci dospěli k závěru, že zvířata vydávají stovky různých hlasových sekvencí, které obsahují až deset různých typů volání. Nyní chtějí vědci zjistit, zda šimpanzi používají tyto hlasové sekvence ke sdělování širšího spektra významů ve svém prostředí.

Tajemství jazyka

Ačkoli spolu komunikují všechny živé organismy, žádný jiný druh (kromě člověka) nepoužívá jazyk. Zvuky spojujeme do slov, která pak vzájemně působí a tvoří věty. Přesný původ této schopnosti bohužel není znám.

Vědci zkoumající původ lidské řeči ji často srovnávají s hlasem jiných zvířat, zejména primátů. Studie ukazují, že primáti používají ke komunikaci až 38 různých volání a jen zřídka je kombinují dohromady. Tomu plně nerozumíme, protože jsme dosud nebyli schopni tyto hlasové signály podrobně analyzovat.

Vědci nyní zaznamenali tisíce hlasových projevů šimpanzů ze tří skupin v národním parku Taï na Pobřeží slonoviny. Identifikovali 12 různých typů hovorů a vyhodnotili, jak se spojují do něčeho jako jazyk.
Výzkum ukázal, že šimpanzi mezi sebou komunikují pomocí stovek různých sekvencí, přičemž ve svém repertoáru kombinují až deset typů volání. Jedná se o první studii, která se zabývá tak širokou škálou hlasových projevů u primátů.

Zdroj: mpg.de