Seznamte se s humanoidním robotem Apollo, který by mohl být vaším příštím kolegou. Unese 25 kilo, to je zhruba pytel cementu

Navzdory předpovědím proroků zkázy se roboti ještě nestanou našimi vládci, ale brzy by se mohli stát našimi spolupracovníky.

Výrobce elektroniky Apptronik se snaží posunout roboty od věšteckých předpovědí k novému partnerství s lidmi. Svého humanoidního robota Apollo, který se masově vyrábí a může pracovat ruku v ruce s lidmi ve skladech a výrobních závodech, představil výrobce v srpnu, píše portál CBS.

Tento 172 centimetrů vysoký a 73 kg vážící droid je koncipován tak, aby vyplňoval těžko obsaditelná pracovní místa v firmách, které čelí nedostatku pracovní síly. Sám uzvedne až 25 kilogramů, což je běžný pytel cementu. Apollo má dvě ruce a nohy, obratné prsty a lidskou tvář, což mu umožňuje „přátelskou interakci“ s lidmi.

Robot může pracovat ve skladech, výrobních závodech, a v budoucnu by mohl sloužit i v maloobchodu, doručování a péči o seniory.

Tento robot komunikuje pomocí digitálních panelů na svém obličeji a hrudi, na kterých zobrazuje svůj stav a aktuální úkoly. Apollo je vybaven bateriemi s čtyřhodinovou výdrží a možností výměny nebo dobíjení během pracovního cyklu. Kromě Apolla se objevují i další humanoidní roboti, jako Tesla Optimus a Boston Dynamics Atlas, kteří by mohli brzy pracovat ruku v ruce s lidmi. Podle zprávy ekonomů z MIT a Bostonské univerzity by do roku 2025 mohli roboti nahradit až 2 miliony pracovníků v průmyslovém sektoru.

Zdroj: CBS