Seznamte se s granátometem budoucnosti. Představujeme vám SSW40

Na nedávném veletrhu Eurosatory se objevil velmi zajímavý automatický granátomet pro ráži 40 mm, napájený krabicovými zásobníky. Automatické granátomety nejsou novinkou, ale dosud se objevovaly pouze jako těžké statické konstrukce namontované na trojnožkách nebo na vozidlech.

V případě ručních konstrukcí naopak v současnosti dominují revolvery s bubnem obsahujícím obvykle šest granátů. Na druhou stranu zde máme co do činění s mnohem rozšířenější konstrukcí, jako je Saiga 12 nebo automatická puška SPAS 15 napájená z krabicových zásobníků. Na první pohled vypadá SSW40 jako zbraň imperiálních mariňáků ze světa Warhammeru 40k, ale je to plně funkční konstrukce, jak uvádí server Military Leak.

Bohužel neznáme princip granátometu SSW40, ale může se jednat o vývojovou verzi granátometu Hydra, který byl společným dílem společností Rheinmetall a Milkor a který byl poprvé představen v roce 2016 na veletrhu SHOT Show. Tato konstrukce fungovala na principu volně plovoucího závěru a na SSW40 není vidět nic, co by připomínalo plynový blok. Lze tedy předpokládat, že konstrukce nepoužívá mechanismus, který by se spoléhal na zpětný ráz volného závěru.

Například zbraň Hydra byla svého času schopna vrhnout na nepřítele 10 granátů za méně než 2 sekundy. Napájení zajišťovaly zásobníky na čtyři, šest nebo deset granátů. Hmotnost nenabitého granátometu byla 4,5 kg a je pravděpodobné, že nový SSW40 bude v této hmotnostní kategorii pokračovat.

Pro montáž příslušenství postačují dvě části lišt Picatinny viditelné na obrázku, z nichž spodní část umožňuje montáž např. vertikální rukojeti a hřbetní lišta umožňuje montáž kolimátorových mířidel s přídavným zaměřovacím modulem nebo jiných specializovaných řešení.

Granátomet používá standardní nízkorychlostní granáty ráže 40×46 mm LV, ale je připraven i pro nové granáty označované jako MW se zvýšenou výstupní rychlostí, které navrhl Rheinmetall. SSW40 podle výrobce umožňuje bojovat proti cílům na vzdálenost až 900 m.

Nabídka dostupných granátů zahrnuje: standardní tříštivé/výbušné granáty (HEFRAG16), protitankové granáty s kumulativní hlavicí (HEDP16), granáty určené k rozbíjení dveří (HEBE14), granáty vybuchující za letu nad cílem (HEAB), cvičné granáty (TPM, TPM-T), osvětlovací nebo kouřové granáty a granáty s bleskem (CS).

Práce na granátometu mají být dokončeny v roce 2023, a pokud vše půjde hladce, konečně se objeví zajímavá konkurence pro revolverové granátomety.

Zdroj: militaryleak.com