Seznamte se s A-12 Avenger. Po vynaložení miliard dolarů nebyl postaven ani jeden letoun

Americké námořnictvo mělo kdysi zajímavý koncept vlastního stealth bombardéru. A-12 Avenger se podobal bombardéru B-2 Spirit a měl schopnost proniknout nepřátelskou protivzdušnou obranou. Jak ale uvedli na webu Military factory, vysoké náklady a snížení rozpočtů po skončení studené války znamenaly pro A-12 zkázu.

Měl nahradit letoun A-6E Intruder, který byl námořnictvu představen v roce 1963. Námořnictvo toužilo v 80. letech po vlastním stealth bombardéru a chtělo stovky letounů A-12. Projevila o něj zájem námořní pěchota a dokonce i letectvo.

A-12 by byl rychlejší, měl lepší radar a dolet ve srovnání s A-6E, navíc by měl vnitřní zbraňové prostory a ideální radarový průřez. Letoun byl určen pro dvoučlennou posádku s pilotem a navigátorem. Dva proudové motory General Electric měly vyvinout maximální rychlost přes 933 kilometrů za hodinu se stropem 12 km. Dolet měl být 780 km s možností přibalit 2,5 tuny pum a raket.

Letoun měl být ale velice nákladný. Ministerstvo obrany už do programu vložilo v přepočtu přes 107 miliard korun a odhady jednotkových nákladů se vyšplhaly přibližně na 2 miliardy korun za letoun.

Americký ministr obrany Dick Cheney jej považoval za drahý špás, který se každým rokem prodražoval. Studená válka končila a další bombardér už možná nebyl v kurzu. Cheney se pravděpodobně domníval, že počet bombardérů v celé armádě byl během operace Pouštní bouře dostatečný a námořnictvo si vystačí s použitím řízených střel. S ohledem na to všechno požádal Kongres o zastavení financování A-12. Námořnictvo tedy zůstalo bez moderního bombardéru.

Stealth bombardér je jistě drahý, ale má zjevné výhody. A-12 Avenger mohl pomoci nad Irákem a Afghánistánem. A-12 dnes mohl námořnictvu poskytnout větší schopnost čelit Číňanům ve Východočínském a Jihočínském moři. Zrušení A-12 námořnictvu a námořní pěchotě uškodilo a armádu spoutalo, protože Čína se po ukončení konfliktů na Blízkém východě stala větší hrozbou.

Rozhodnutí o zrušení letounu A-12 Avenger tak bylo zklamáním, kterému se někteří námořní stratégové chtěli vyhnout.

Zdroj: militaryfactory.com