Šestý prst. Palec navíc je užitečnější, než si myslíte

Evoluce obdařila člověka jedinečnou schopností úchopu – a to díky palci. Mezitím se ve Velké Británii vyvíjí bionický palec. Zařízení vytištěné na 3D tiskárně nejen rozšiřuje schopnosti člověka, ale také umožňuje lépe pochopit, jak se mozek přizpůsobuje asistenčním zařízením.

V rámci své diplomové práce v oboru produktového designu na Royal College of Art v Londýně vytvořila Danielle Clodeová další protézu prstu, kterou pojmenovali „třetí palec“. 3D tištěný bionický šestý prst byl vytvořen jako výzkumný projekt zaměřený na to, jak lze protézy horních končetin připojit k tělu a ovládat je.

Bionický třetí palec

Prototyp třetího palce je vytištěn na 3D tiskárně ze tří hlavních částí z různých materiálů. Chránič rukou i zápěstí motorů je vytištěn z hladké, tuhé šedé pryskyřice. Hlavní struktura samotného palce je vytištěna z vláken Ninjaflex – pružného termoplastického polyuretanu. Tyto tři konstrukční části jsou pak propojeny systémem Bowdenových kabelů.

Pohyb palce se aktivuje pomocí drátů připojených k motorům na zápěstí. Motory táhnou kabely, čímž vytvářejí tah proti pružnému 3D tištěnému materiálu, který způsobuje přirozené ohýbání palce a umožňuje mu uchopovat předměty. Motory jsou ovládány dvěma tlakovými senzory umístěnými v botách uživatele pod prsty, které komunikují s motory na zápěstí prostřednictvím připojení Bluetooth.

V současné době se vyvíjí také otevřená bionika, která má pomoci lidem se ztrátou končetin. Clodeová a její kolegové doufají, že díky spolupráci s The Plasticity Lab společným výzkumným ústavem Londýnské univerzity a Univerzity v Cambridge lépe pochopí, jak se mozek přizpůsobuje asistenčním zařízením, dozvědí se více o omezeních neuroplasticity a prozkoumají, jak ji nejlépe využít ke zlepšení ovládání a použitelnosti protéz a asistenčních zařízení.

Zdroj: redakce, Science Friday