Servis tanku T-72 v ruštině. Oprava skončila výbuchem

Rusové neztrácejí tanky, a to ani na frontě, protože jsou dokonce zničeny v opravárenském zařízení v Belgorodu, které se nachází mimo Ukrajinu. Stačí ale neschopnost opravářského týmu a problém je na světe.

V ruském servisním středisku, které se nachází v Bělgorodu, jeden tank explodoval a dva další byly poškozeny kvůli nekompetentnosti opravářů. Hasiči dorazili na místo dvě hodiny po výbuchu a trvalo jim 30 minut, než oheň zlikvidovali, jak napsal server Yahoo.

Bohužel zde chybí konkrétní informace o modelu tanků T-72, protože ztráta nejnovějších variant T-72B3 a B3M je pro Rusy mnohem bolestivější než staré tanky, jako T-72B nebo starší. Ty totiž obsahují pokročilý systém řízení palby Sosna-U využívající moderní termovizní kamery třetí generace Catherine-FC z Francie. Výroba těchto tanků je díky sankcím omezena, takže Rusové jsou odkázáni na obnovu zaměřovačů pomocí zajatců.

Termovize je na dnešním bojišti nezbytná a starší ruské tanky ji postrádají nebo jsou vybaveny mnohem staršími řešeními. Díky tomu se mohou stát obětí například polských tanků T-72M1R s moderní protitankovou municí, a to i přes jejich lepší pancéřování, jak uvádí server Army Recognition.

Rusové nejsou proslulí tím, že by dodržovali bezpečnostní předpisy, a v případě tanků lze opravy provádět až po vyložení munice. Ty si s největší pravděpodobností vyžádaly svařování součástí a lze předpokládat, že jiskry způsobily požár, který skončil velkolepou explozí muničního karuselu. Tento obsahuje 22 nábojů spolu s hnacími náplněmi a dva ze tří členů posádky na něm doslova sedí.

Důvody, proč Rusové zkonstruovali nabíjecí stroj právě takto a ne jinak. V případě tanků navržených západními zeměmi měla naopak otázka bezpečnosti posádky vyšší prioritu a munice pro první náboj je umístěna v zadní části věže oddělené od posádky ocelovou deskou a pancéřová konstrukce zásobníku munice má slabá místa pro přesměrování energie případného výbuchu ven. To platí i pro tanky s automatickým nabíjením, jako je francouzský Leclerc nebo jihokorejský K2.

Zdroj: redakce, army-recognition.com, yahoo.com