Ryba jako z želatiny? Podivný tvor z ledových hlubin moře

Vědci jsou zaskočeni nálezem z hlubin moře na Aljašce. Podivný živočich byl pro ně velkým překvapením, narazili na něj při zkoumání mořské hlubiny poblíž Aljašky, jak nám sděluje web Live science.

Jedná se o plže skvrnitého (Crystallichthys cyclospilus), tvora žijícího na mořském dně, který se vyskytuje výhradně v severním Pacifiku a dokáže přežít více než 830 metrů pod hladinou oceánu. Vědci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru narazili na tohoto podivného chobotnatce při lovu vlečnou sítí v rámci rutinního průzkumu tamního hlubokomořského ekosystému.

Želatinový ryba

Tělo ryby působí jako velmi želatinové. Ale proč tomu tak je? „Předpokládá se, že jde o adaptaci, která umožňuje udržet neutrální vztlak a efektivně plavat při zvládání drtivého tlaku hlubokého moře“, uvedla Sarah Friedmanová, členka posádky expedice. „Žijí na poměrně odlehlých místech a ve větších hloubkách, takže běžný člověk se s tímto druhem nikdy nesetká“, dodala Sarah Friedmanová. Skvrnití plži mají tělo téměř zcela průhledné, kromě očí, žaludku a tmavých skvrn na kůži. Toto jim pomáhá jako ochrana proti predátorům. Umožňuje jim to splynout s tmavým pozadím v prostředí s omezenou dostupností světla. Obecně se toho o těchto živočiších ale příliš mnoho neví. „Plži jsou neuvěřitelnou záhadnou a rozmanitou skupinou ryb, jejíž druhy obývají širokou škálu prostředí, od přílivových tůní až po nejhlubší příkopy oceánu.“

Obří pavouk či ryba s obřím bodcem

Tým během výpravy nalezl také řadu dalších zajímavých mořských exemplářů, včetně obřího mořského pavouka, rybky s mohutnými špičatými zuby a světélkujícím bodcem pro lákání kořisti a rybky sudokopytníka, která dokáže otáčet očima a nahlížet skrz horní část své průsvitné hlavy. Hlavním cílem těchto vlečných sítí však není hledání vzácných druhů. Průzkumy se provádějí spíše za účelem posouzení celkového stavu ekosystému. Tento výzkum je nezbytný pro udržitelné hospodaření s druhy ryb a krabů, které podporují komerční, rekreační a samozásobitelský rybolov a aljašská pobřežní společenství.

Zdroj: livescience.com