Ruští hackeři vydělávají miliony dolarů. Za výkupné od amerických firem, kterým zablokovali počítače

„Kyberzločinci“ rozjeli v Rusku výnosný byznys. Počítačoví experti mají plné sejfy peněz a žijí si jako celebrity, napsal The New York Times.

Odborníci na kybernetickou bezpečnost odhadují, že Američané za posledních deset let zaplatili ruským hackerům výkupné ve výši 1,6 miliardy dolarů.

Jeden ruský kmen viru, takzvaný Ryuk, loni vydělal Rusům odhadem 162 milionů dolarů za odblovování zašifrovaných počítačových systémů amerických nemocnic během covidové pandemie.

Americké tajné služby sledovaly peníze placené americkými podniky ruským hackerům, kteří zablokovali jejich počítačové sítě a za uvolnění požadovali miliony dolarů. Zjistily, že gangy ruských počítačových hackerů sídlí na těch nejprestižnějších moskevských adresách.

Tyto platby se obvykle provádějí v kryptoměnách jako je bitcoin, které pak gangy potřebují převést na standardní měny, jako jsou dolary, eura či rubly. Bezpečnostní experti jsou proti hackerům většinou bezmocní.

Dmitrij Smilyanets z americké společnosti pro kybernetickou bezpečnost Recorded Future tvrdí, že ruské orgány činné v trestním řízení mají obvykle jen jednu odpověď: „Ruské soudy neřeší žádný případ. Nejsou žádné oběti. Nemůžeme stíhat tyto ctihodné lidi.“ Veřejným tajemstvím je i to, že hackeři ze „zločineckých gangů“ často pomáhání ruské federální bezpečnostní službě, hlavnímu nástupci KGB.

Ruské úřady „počítačové vyděrače“ tolerují, protože cíle hackerů jsou výhradně mimo Rusko. Příkladem je například i ruský gang Dark Side, který nedávno zaútočil na hlavní ropovod Colonial Pipeline na východním pobřeží Spojených států, čímž totálně přerušil dodávky pro rozsáhlou síť čerpacích stanicích.

Kyberkriminalita se tak stává stále větším problémem, který přiživuje rostoucí napětí mezi Ruskem a Spojenými státy.

Američané upozornili na čtyřiatřicetiletého Maxima Yakubetse a označili ho za vůdce velké kyberzločinecké skupiny Evil Corp. Ta stojí za sérií útoků, včetně napadení Národní asociaci střelců USA. Přestože americké ministerstvo zahraničí vypsalo odměnu 5 milionů dolarů za informace vedoucí k jeho zatčení, Yakubets zůstal v klidu a po Moskvě se dál projížděl ve svém kanárkově žlutém luxusním Lamborghini.

Když Američané vystopovali miliony dolarů, které firmy, nemocnice a městské úřady zaplatily online vyděračům jako výkupné, učinili pozoruhodný objev. Většina peněz prošla jednou z nejprestižnějších obchodních adres v Moskvě – budovou Federation Tower East.

Nejvyšší luxusní mrakodrap v ruské metropoli s devadesáti sedmi patry ze skla a oceli stojící na ohybu řeky Moskvy. Ve finanční čtvrti na dohled od několika vládních ministerstev, včetně ruského ministerstva digitálního rozvoje, signálů a hromadných komunikací.

Zdroj: The New York Times