Rusové se chlubí. Raketový systém Pancir-S1 v akci

Oficiální kanál ruského ministerstva obrany na YouTube zveřejnil video, na kterém je vidět dělostřelecký a raketový systém Pancir-S1 v akci během cvičení na střelnici Ašuluk, která se nachází nedaleko hranic s Kazachstánem.

Během cvičení byla podle ministerstva účinnost systému prověřena při střetu s bezpilotními letouny.

Souprava Pancir-S1 (kód NATO SA-22 Greyhound) byla navržena jako levnější nástupce souprav 2K22 Tunguska (SA-19 Grison). Nástupcem, stejně jako Tunguska, měl být dělostřelecko-raketový systém poskytující mobilní ochranu mechanizovaným nebo obrněným jednotkám proti vzdušným útočným prostředkům v podobě například letadel nebo vrtulníků.

Nejen Rusové mají systém Pancir-S1.
Zajímavé je, že prvním uživatelem systému Pancir-S1 nebyla Ruská federace, ale Spojené arabské emiráty (SAE), kde se první testy systému uskutečnily již v roce 2002. Nakonec první dodávka souprav Pancir-S1 namontovaných na německých nákladních vozidlech MAN SX dorazila do SAE v roce 2004 a o tři roky později byla dokončena dodávka objednaných 50 systémů.

V roce 2008 si Sýrie objednala 50 souprav Pancir-S1 a k zákazníkům se přidalo také Jordánsko. Systém Pancir-S1 se dostal do výzbroje ozbrojených sil Ruské federace až v roce 2010.

Kromě letadel nebo stíhaček je souprava Pancir-S1 určena také k boji proti řízeným střelám, dělostřeleckým granátům nebo bezpilotním letounům. K tomuto úkolu slouží dvojice dvouhlavňových kanónů 2A38M ráže 30 mm s rychlostí střelby až 2 500 ran za minutu, každý s širokým výběrem tříštivé nebo protitankové munice. Děla mají maximální dostřel 4 km a jsou naváděna radarem typu PESA nebo optoelektronickým systémem.

Druhým typem výzbroje je 12 protiletadlových raket 57E6 nebo 57E6-E. Ty jsou seskupeny do dvou nezávislých sekcí po šesti, což jim umožňuje střílet na více cílů současně. Střely jsou umístěny v uzavřených odpalovacích kontejnerech a mají dvoudílnou konstrukci zahrnující odpalovací motor a část s pochodovým motorem a bojovou hlavicí, spolu s naváděcím systémem.

Odhaduje se, že dolet je přibližně 18 km a schopnost bojovat s cíli na vzdálenost 15 km.

Systém už není tajemstvím, protože jeden kus Pancira-S1 z Libye byl zachycen USA a počátkem roku 2021 přepraven do Evropy.

Zdroj: Youtube, Wikipedia