Ruský youtuber sestrojil první funkční světelný meč na světě

Ruský youtuber vytvořil nový světový rekord v podobě prvního funkčního zasouvacího světelného meče. Technologie inspirovaná Hvězdnými válkami využívá bíle rozžhavenou elementární plazmu, může běžet až 30 sekund v kuse a dokonce dokáže řezat přímo ocelí. A co víc: je vyroben převážně ze starých, vyřazených dílů, informuje server Popular Mechanics.

V lednu Guinnessova kniha rekordů ocenila youtubera Alexe Burkana, který stojí za světelným mečem vlastní výroby. Na svém kanálu na YouTube Alex Lab, který má přes 875 000 odběratelů a jejich počet stále stoupá, často zveřejňuje bláznivé, ale technicky působivé projekty. Najdete tam jeho epické stavby, včetně vodíkových generátorů, obleků Iron Mana a samozřejmě jeho světelného meče, který vytváří působivou třímetrovou plazmovou čepel, jež může dosáhnout teploty přes 2 800°C.

Plazma je vedle pevných látek, kapalin a plynů čtvrtým (a méně známým) stavem hmoty. Je to nabitý plyn, který se v některých ohledech chová jako kapalina. Jedním z nejznámějších využití plazmatu je experimentální jaderný reaktor zvaný tokamak, kde se přehřáté ionty plazmatu slučují – doslova vytvářejí jadernou fúzi.

Jak tedy vyrobit něco jako masivní podlouhlou plazmovou řezačku, která ke své činnosti nepotřebuje další pevný vodivý materiál? Místo toho elektrifikujete plyn. „Klíčovou součástí mého světelného meče je elektrolyzér. Elektrolyzér je zařízení, které dokáže generovat obrovské množství vodíku a kyslíku a stlačit plyn na libovolný tlak bez mechanického kompresoru,“ uvádí Burkan v tiskové zprávě Guinnessovy knihy rekordů. Elektrolyzéry jsou zařízení, která oddělují atomy vodíku a kyslíku ve vodě a vytvářejí tak vodíkové palivo.

Odtud Burkan vyrobil hořák dostatečně výkonný na to, aby přeměnil kyslík i vodík na vysokoteplotní plazmu, která se chová jako ionizovaný proud. V podstatě musel oba plyny elektrifikovat a zapálit při mnohem vyšší teplotě než běžný oheň.

Burkanův finální světelný meč je rozhodně cool, ale nevypadá tak rafinovaně jako počítačem generované obrazy (CGI) nebo praktické efekty, které pro své světelné meče používají filmy Star Wars. Tato čepel je mnohem tenčí, s větší variabilitou a škrabavostí proudu plazmy; vypadá spíše jako detailní záběr povrchu slunce než jako hladká trubice. To dává smysl, protože Slunce je také vodíkové plazma.

Zdroj: popularmechanics.com