Ruský nástupce protiletadlového systému je odstrašující už od pohledu. Seznamte se se systémem S-400 Triumph

Protiletadlový systém S-300 získal nedávno v Polsku pochmurnou pověst jako údajný zdroj výbuchu v polském městě Przewody. Tato kdysi moderní a díky modernizaci stále účinná zbraň už má modernějšího nástupce. Toto je protiletadlový systém S-400. Co o něm víme?

Protiletadlový systém S-400 Triumf vyvinula v 90. letech konstrukční kancelář Almaz jako hlubokou modernizaci systému S-300PMU. Vývojáři nových zbraní mají částečnou zpětnou kompatibilitu. Nové komplety mají možnost používat střely používané i starším systémem S-300P.

Rusko zdůrazňuje silné schopnosti systému S-400, který má mít dolet až 400 km a kromě letounů a řízených střel má být účinný i proti balistickým cílům, jako jsou mezikontinentální rakety s jadernými hlavicemi v konečné fázi letu. V tomto případě má být dosah zbraně omezen na přibližně 60 km, jak uvádí server Army Technology.

Protiletadlový systém S-400 Triumf v Belgorodu

Účinnost systému S-400 již byla vyzkoušena, ale použití systému v bojových podmínkách proti západním zbraním lze jen stěží považovat za úspěch. Přestože systém S-400 Triumf získal několik zahraničních objednávek včetně Indie a Číny.

Navíc právě systém S-400 v součinnosti s kompletem krátkého dosahu Pancir měly chránit letiště v Belgorodu během ukrajinského raketového útoku v polovině října. Ruské systémy se tehdy ukázaly jako neúčinné proti zbrani použité Ukrajinou, pravděpodobně kvůli odpalovacímu zařízení HIMARS, jak píše server Army Recognition.

S-400 vs F-35

Na druhou stranu protiletadlový systém S-400 zařídil pro Rusko neobvyklý, ale významný úspěch, a to že připravil jednu ze zemí NATO o letouny F-35, protože více než sto letounů F-35 si mělo objednat Turecko, které navíc přispělo k nákladům na vývoj této konstrukce.

Protože Turecko ve stejné době objednalo ruský systém S-400, Američané protestovali. Obávali se, že souběžný provoz letounů F-35 a systému S-400 by Rusům umožnil poznat a odhalit klíčové vlastnosti letounů, jak napsal server 1945.

V důsledku toho bylo Turecko, které se rozhodlo nasadit S-400 do služby, vyloučeno z možnosti nákupu F-35. V praxi to znamená, že s S-400 se schopnosti NATO ochudily o stovku moderních letounů.

Zdroj: redakce, army-technology.com, armyrecognition.com, 19fortyfive.com