Ruské a čínské lodě u pobřeží Aljašky vede raketový křižník. Co je zač a jaké má specifikace?

Hlídka americké pobřežní stráže zjistila ve výlučné ekonomické zóně USA formaci cizích plavidel. Plavidla označená jako smíšená rusko-čínská formace operovala ve společné sestavě. Některé z nich se podařilo identifikovat.

Nanchang – čínský torpédoborec typu 055

Rusko-čínskou eskadru tvořilo celkem sedm lodí. Největší z nich byl čínský Nanchang, klasifikovaný Čínou jako torpédoborec typu 055 a USA jako raketový křižník.

Jedná se o novou loď, která bude uvedena do provozu v roce 2020. Loď Nanchang má výtlak 13 000 tun, je 180 metrů dlouhý a silně vyzbrojený. Na palubě lodi se nachází 130mm dělo a dělostřelecký systém sebeobrany Type 730 se 7hlavňovým 30mm dělem schopným vystřelit 5 800 ran za minutu a také raketový systém sebeobrany HQ-10, jak píše serve Naval Technology.

Hlavní výzbrojí lodi je univerzální vertikální odpalovací zařízení se 112 kontejnery. Může mimo jiné pojmout řízené střely, protilodní střely a také velké protiletadlové střely systému HQ-9, což umožňuje bojovat se vzdušnými cíli na vzdálenost 120-250 km v závislosti na variantě.

Maršál Šapošnikov – ruský torpédoborec typu Udaloy

Mezi identifikovanými ruskými loděmi byl i torpédoborec Maršál Šapošnikov. Je to mnohem starší a menší plavidlo než čínské. Loď, která patří k typu Udaloy, byla spuštěna na vodu v roce 1984. Torpédoborec je dlouhý 163 metrů a jeho výtlak činí přibližně 7 500 tun.

Lodě tohoto typu byly navrženy s ohledem na protiponorkový boj a jejich výzbroj byla tomuto úkolu podřízena. Kromě dvou 100mm děl a dělostřeleckých a protiletadlových raketových systémů tvořily donedávna hlavní výzbroj lodi vrhače hlubinných pum a raketová torpéda Rastrub-B.

Jedná se o upravené střely založené na protilodním systému P-120 Malachite. Jejich úkolem je dopravit do cílové oblasti univerzální torpédo UGMT-1 se 185kg bojovou hlavicí. Dosah střel dosahuje 90 km. Modernizace lodi, kterou provedlo Rusko, umožnila instalaci 12 vertikálních odpalovacích zařízení. Ty mohou odpalovat střely Kalibr, Onyx nebo Zircon, uvádí web Military Factory.

Rostoucí zájem o Arktidu

Společné aktivity rusko-čínské letky jsou dalším projevem zájmu obou zemí o arktický region. Kromě aktivit Ruska, které uvádí do provozu arktická vojenská zařízení, jež byla po léta nečinná a pamatovala doby SSSR, je důkazem čínských aspirací plánovaná výstavba největšího ledoborce na světě, který by byl schopen vyčistit námořní cesty na dalekém severu.

Ruská a čínská plavidla byla objevena u pobřeží Aljašky, ve výlučné ekonomické zóně USA. Přítomnost smíšené letky potvrdila jak loď pobřežní stráže, tak posádka hlídkového letadla. V komuniké, v němž komentují přítomnost cizích lodí v blízkosti aljašského pobřeží, Američané zdůrazňují, že se v oblasti nacházejí legálně, jak uvádí server Arctic Today.

Zdroj: naval-technology.com, militaryfactory.com, arctictoday.com