Ruská továrna na drony je cirkus na kolečkách. Jeden notebook, pravítko a nůžky

Ruská propaganda je mimořádně rozsáhlá. Mnohem větší než rozpětí křídel jejich dronu Orion. Nyní se díky záběrům z ruské továrny na drony dozvídáme, že celá továrna je možná také jeden velký podvod. Proč?

Začátkem letošního roku navštívil ruský ministr obrany Sergej Šojgu největší závod na výrobu dronů v Rusku. Podle zpráv ruských médií měla mít investice zřízená v Dubně u Moskvy hodnotu více než čtyři miliardy rublů, přepočtu cca 1,1 miliard Kč, jak uvedl server Wionews. Záběry z této vznešené události se teprve nyní dostaly na internet a lidé po celém světě si všimli, že tu něco nehraje.

V posledních dnech se v médiích začalo o ruské továrně na drony psát díky videu, které se objevilo na YouTube. Video bylo zveřejněno na kanálu ExtremeSpoon, ale málokdo si všiml, že rozsáhlejší analýzu provedl již dříve v tomto roce jiný youtuber pod pseudonymem Deceived Russian.

Vitalij Alexandrovič Ševcov, jak se moderátor kanálu skutečně jmenuje se podílel na organizaci protestů na obranu Alexeje Navalného. Podle internetových informací má také vazby v řadách ukrajinské bezpečnostní služby. V současné době na svém kanálu Oklamaný Rus vysvětluje, jak funguje kremelský systém útlaku. „Snažím se vysvětlit podstatu politických procesů v Rusku v 5 až 10 minutách. Klidně. Metodicky. Bez nadávek,“ popisuje svůj kanál Ševcov.

Falešná ruská továrna na drony

Nahrávka, v níž analyzuje ruskou továrnu na drony, se stala populární na Ukrajině poté, co ji tamní hudebník Potap sdílel na svých sociálních sítích. Na kanálu autor odhaluje všechna tajemství ruského propagandistického filmu o továrně na drony.

První, na co Ševcov upozornil, bylo, že na záznamu není vidět továrna zvenčí, ale pouze její maketa. „Nepřipadá vám divné, že samotná továrna není zvenčí vidět? Místo toho z nějakého důvodu ukazují pouze maketu,“ říká youtuber.

Dalším detailem, který prozrazuje inscenovanost videa, jsou stoly v dílně. Všechny jsou na kolečkách, takže je lze snadno převážet tam a zpět a natáčet „vlastenecké příběhy“. Skutečná továrna by něco takového neudělala, protože by to bylo pro dělníky nepohodlné a ztěžovalo by to práci s materiálem.

Podvedenému Rusovi nechyběly mimo jiné ani nástroje, které se lesknou jako ze škatulky. V takovém stavu jsou pravděpodobně proto, že dělníkům v továrně stačí fixy, pravítko a nůžky. Aby toho nebylo málo, v továrně se nacházel také dron – jeho problém spočíval v tom, že měl zlomené přední kolo. Shoemaker také poukazuje na nedodržování předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, jako je absence pracovních rukavic, šperků na rukou nebo neupravených vlasů zaměstnankyň.

Uprostřed hangáru je umístěn jeden notebook a složky s papírovou dokumentací. Je zřejmé, že supermoderní továrna má k ukládání dokumentů staromódní přístup. Třešničkou na dortu je velitelské centrum jako ze sci-fi filmu z 60. let. Ovládá se pomocí herního joysticku, který lze zakoupit online za něco málo přes v přepočtu 5200 korun. A zároveň si můžete připadat jako v ruské továrně na drony.

Zdroj: Wionews.com, ExtremeSpoon