Ruská společnost Rostec vyvíjí prototyp simulátoru Avatara. O co se jedná?

Společnost Ruselectronics Holding, státní korporace Rostec, představila funkční prototyp simulátoru nové generace založeného na technologiích smíšené reality, uvádí oficiální stránky Rostec.

Řešení s názvem Avatar využívá jak software, tak hardware tím, že kombinuje reálné a virtuální objekty. Může sloužit i k výcviku pracovníků zabývajících se různými stroji používanými ve výrobě, leteckém průmyslu a jaderné energetice.

Simulátory založené na Avataru se stanou novou generací školicích nástrojů. Budou udržovat plnohodnotné monitorování a vyhodnocování činností školených osob a sledování stavu zařízení, s nimiž přicházejí do styku.

Součástí simulátoru jsou brýle pro virtuální realitu, snímače pohybu rukou a nohou a počítač umístěný v batohu, který uživateli umožňuje volný pohyb.

Školení jsou monitorována prostřednictvím polohovacích zařízení, která jsou umístěna na školených osobách a vybavení. Mohou tak zaznamenávat pohybující se i nepohybující se věci, a data pak přenášet na pracovní stanici instruktora. Přenášená data jsou zpracovávána za účelem vyhodnocení výkonů podle taktických a speciálních norem.

„Využití technologií hybridní reality může výrazně zvýšit efektivitu výcviku personálu s vysokou technickou úrovní. Projekt dostal název Avatar z nějakého důvodu. Nový komplex softwaru a hardwaru umožňuje, aby uživatelé prožívali virtuální svět co nejpřirozeněji. V současné době byl vyroben funkční prototyp simulátoru. Dále bude vytvořen testovací model, který bude testován na požadovaném rozsahu zkoušek, a poté mohou začít dodávky Avataru zákazníkům,“ řekl Sergej Sachnenko, generální ředitel společnosti United Instrument Manufacturing Corporation (řídící společnost holdingu Ruselektronics).

Zdroj: rostec.ru