Ruská modernizace tanku T-72B3 (2022). Přes pancíř už nejde vidět konstrukce

Čerstvě modernizované tanky T-72B3 (2022) ruského závodu Uralvagonzavod míří na ukrajinskou frontu. Vysvětlíme, co se v nich změnilo.

Ruská televize ukázala záběry železniční přepravy nových tanků T-72B3, které mají oproti dosud viděným kusům mírně pozměněné pancéřování. Ze záběrů je patrné, že složení použití kostek novějšího Kontakt-5 a staršího reaktivního pancíře Kontakt-1 se nezměnilo, ale tentokrát byly boční zástěry a boky věže opatřeny dalšími kostkami Kontakt-5, jak uvádí sever Army Recognition.

Stojí za zmínku, že větší kostky Kontakt-5 ERA, které zvenčí vypadají jako dlažební kostky, jsou reaktivním pancířem druhé generace navrženým v 80. letech, který na rozdíl od staršího Kontaktu-1 lépe působí proti tandemovým hlavicím a snižuje účinnost kinetické munice.

Druhý aspekt je důležitý v tom, že tanky rodiny T-72 mají velmi tenký boční pancíř (několik desítek mm), za kterým je přímo umístěn muniční karusel nabíjecího stroje. Díky tomu je možné vyhodit do povětří tank rodiny T-72 s automatickým kanónem ráže 30 mm, což Ukrajinci dokázali například pomocí transportérů BTR-4 Bucefal nebo malých protitankových zbraní, jako jsou granátomety RPG-7 nebo Stugna-P.

Aby se tomuto efektu zabránilo, začaly obě strany obkládat boční zástěry kostkami ERA. Podobný osud potkal i věže, kde byly na kostky aplikovány dodatečné gumové distanční vložky nebo se objevily dodatečné kostky Kontakt-1. Více kostek ERA sice může mít smysl u tanků na rozdíl od lehčích vozidel, ale je třeba vzít v úvahu zvýšení hmotnosti tanku. To by mělo být kompenzováno výkonnějším motorem, ale není známo, zda výše uvedené tanky dostaly lepší motor, jako tomu bylo v případě modernizace T-72B3M, jak píše server Mil.

Takové umístění kostek na bočních zástěrách však může podle známého z armády ovlivnit neoptimální výkon kostek ERA, pokud pod nimi není například další ocelová deska. Za zmínku stojí také jednorázový charakter kostek ERA, takže druhý výstřel do stejného bodu již nádrž vyhodí do vzduchu.

Tanky T-72B3 – nejpočetnější ruské tanky s moderní termovizí

Tanky T-72B3 jsou modernizovanou variantou z roku 2011, která je založena především na použití moderního systému řízení palby Sosna-U založeného na termovizních kamerách Catherine-FC a lepšího kanonu 2A45M-5 s vylepšenou stabilizací v kombinaci s úpravou muničního karuselu a automatického nabíječe umožňujícího použití nových delších průbojníků APFSDS-(T). Zajímavé je, že toho bylo dosaženo zeslabením bočního pancíře, který byl zevnitř jednoduše „vydlabán“.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com, mil.in.ua, Wikipedia