Roboti ze Švýcarska staví úžasné architektonické stavby

Kdybyste stavěli složitou dřevěnou konstrukci ručně, bylo by poměrně obtížné zvednout těžké dřevěné komponenty, umístit je do přesné polohy a pak je udržet v jedné rovině při lepení. Proto švýcarský tým využívá roboty, kteří na sebe berou velkou část práce, informuje portál newatlas.com.

Venkovní stavba se jmenuje Semiramis, což je jméno královny, která údajně nechala postavit starověké babylonské visuté zahrady. Plány počítají s tím, že bude stavba vysoká 22,5 metru a bude obsahovat pět dřevěných květů naplněných rostlinami, které bude podpírat osm ocelových sloupů. Bude umístěna v technologickém parku ve švýcarském městě Zug.

Semiramis navrhla curyšská kancelář Müller Illien Landscape Architects a švýcarská společnost Timbatec, která se zabývá dřevěnými konstrukcemi. Mnohotvárné květináče stavby se vyrábějí v robotické výrobní laboratoři ETH v Curychu. Čtyři robotická ramena zde v součinnosti vybírají a zvedají předem nařezané překližkové panely, umísťují je vedle sebe v požadované konfiguraci a pak je drží na místě, zatímco lidští pracovníci nanášejí licí pryskyřici, která je spojuje.

Je to velká práce, protože každý modul se skládá z 51 až 88 takových panelů. Speciální řídicí algoritmus zajišťuje, aby se ramena při spojování modulů navzájem nesrazila.

Při návrhu byl také použit vlastní software, který automaticky upravuje celou geometrii každého modulu, pokud se na počítačovém modelu daného modulu pohne jediný bod. Program také ukazoval, jak různé volby návrhu ovlivní faktory, jako je zavlažování, výrobní proces a nosnost lusků.

Podle plánů by měl být projekt Semiramis dokončen a plně osázen na jaře příštího roku.

„Semiramis je hlavním projektem pro architektonický výzkum, který spojuje lidi uvnitř i vně ETH a posouvá kupředu klíčová výzkumná témata současnosti, jako je interaktivní architektonický design a digitální výroba,“ říká profesor Matthias Kohler z ETH Curych.

Zdroj: newatlas.com