Robot vyhrál soud. Humanoidi a stroje s umělou inteligencí po celém světě mohou začít slavit

Velký triumf dosáhli roboti. Australský federální soud rozhodl, že stroj s umělou inteligencí může být sám uznán jako vynálezce a podávat patenty, informoval web Gizmodo.

Rozsudek, který lze považovat za vítězství robotů, vynesl australský federální soud po ročních právních spotech po celém světě. Rozhodnutí předcházela snaha Ryana Abbota, profesora práva z University of Surrey v britském městě Guildford, který začátkem tohoto roku začal podávat patentové přihlášky v 17 různých zemích po celém světě.

Jednalo se o dva patenty, jeden pro nastavitelnou nádobu na jídlo a druhý pro nouzový maják. Jako vynálezce, kterého požadoval zaregistrovat, uváděl „stroj s umělou inteligencí“ nazvaný DABUS.

Inteligentní „stroj vynálezce“ je dílem Stephenema Thalera. Podle něho je „motorem kreativity“, který je schopen generovat nové nápady a vynálezy na základě komunikace mezi biliony výpočetních neuronů, kterými je vybaven.

Navzdory tomu, že jde o impozantní zařízení, americký úřad pro patenty a ochranné známky (USPTO) v loňském roce rozhodl, že umělá inteligence nemůže být uvedena jako vynálezce v patentové přihlášce. Konkrétně uvedl, že podle současných patentových zákonů země mohou být vynálezci pouze fyzické osoby. Nedlouho poté Thaler patentový úřad zažaloval a dohlížející soudce dokonce navrhl, aby případ vyřešil Kongres.

DABUS měl problémy s uznáním i v jiných zemích. Také australské soudy zpočátku odmítaly uznat robota za vynálezce a uváděly, že mohou podobně jako v USA udělovat patenty pouze lidem. Nakonec ale federální soudce Jonathan Beach rozhodl, že robot může být autorem vynálezu, ale nemůže přijímat peníze za patent. „Já i stroj jsme oba stvořeni a tvoříme. Proč by tedy nemohly tvořit i naše vlastní výtvory,“ řekl.

Každá země má v rámci procesu patentových práv jiný soubor norem. Takže zatímco USA a Velká Británie mohly dát stroji palec dolů, stále se čeká, jak dopadnou patentová řízení v dalších zemích. Včetně Japonska, Indie a Izraele.

Zdroj: Gizmodo