Revoluce v měření srdeční frekvence. Stačí si obléknout chytré tričko

Začlenění chytré elektroniky přímo do oblečení je skvělou myšlenkou. Američtí vědci z technologického institutu Rice ve státě Illinois představili tričko, které dokáže monitorovat srdeční aktivitu s přesností srovnatelnou se specializovanými zařízeními, píše se na serveru zmescience.com.

„Tričko musí být přiléhavé k hrudníku,“ řekla vědkyně Lauren Taylorová. „Proto tým použil sportovní oblečení, které je těsnější kolem těla,“ doplnila Taylorová.

Vědecká práce navazuje na vynález uhlíkových nanotrubiček, které byly vyvinuty na Riceově univerzitě v roce 2013. Samotná vlákna jsou velmi tenká a nelze je jen tak vetkat do oblečení. Proto vědci vytvořili silnější svazky těchto vláken, aby mohla být zakomponována do oděvu. Tato silnější vlákna jsou pratelná a mají stejné vlastnosti jako běžný textilní materiál, používaný na výrobu sportovního oblečení.

V rámci studie byly vyrobeny dva typy triček. Jedno, které fungovalo jako monitor srdečního tepu a druhé s více vlákny, které nahradilo EKG přístroj. Vodivé nitě pak byly připojeny k vysílači Bluetooth pomocí patentek na krku. Signály byly zachycovány komerčním monitorem srdečního tepu a současně se pomocí jiného certifikovaného zařízení zaznamenávalo EKG. Jeden z autorů studie s tričkem pravidelně běhal a chodil, aby měnil svou tepovou frekvenci. Údaje byly zaslány kardiologům k vyhodnocení. Výsledky spolehlivosti měření byly skvělé.

„Vlákna z uhlíkových nanotrubiček jsou ideální pro používání v textiliích. Jsou měkká a pružná, lze je prát v pračce a snadno se integrují do oděvů. Jejich elektrická vodivost se vyrovná kovům. Oproti nim mají ale mnohem lepší chemickou odolnost, vyšší pevnost v tahu a vydrží větší únavu při ohybu,“ říkají autoři studie.

Podle vědců z amerického institutu lze uhlíkové nanotrubičky použít k propojení senzorů s tradičními elektronickými součástkami zakomponovaných do oděvů, což z nich činí klíčové řešení ve vývoji obvodů plně založených na textilu. „Toto řešení nabízí spoustu možností využití. Prostřednictvím nanotrubiček lze například snímat krevní tlak i dechovou frekvenci,“ říká Lauren Taylorová.

Zdroj: zmescience.com