Replikátor jídla ze se stává stále reálnějším. Mohl by nahradit šéfkuchaře

Vědci z Kolumbijské univerzity vyvinuli zařízení, které by v budoucnu mohlo nahradit šéfkuchaře. K přípravě hotových jídel totiž využívá technologii 3D tisku a laser. Informaci přinesl portál fossbytes.com.

Fanoušci Star Treku znají replikátor, který vytváří různá jídla pro posádku lodi. Taková technologie není v současné době k dispozici, ale možná se to v budoucnu změní. Vědci z Kolumbijské univerzity pracují na zařízení, které by mohlo být považováno za předchůdce takového replikátoru.

Vaření jídla pomocí laseru
Projekt týmu Digital Food z laboratoře Creative Machines Lab je totiž autonomním digitálním šéfkuchařem. Jedná se o zařízení, které využívá technologii 3D tisku k vytvoření jídla a laser k jeho přípravě.

Použití tiskáren při vaření není nová myšlenka a tato technologie se používala již dříve. Umožňuje vyrábět přísady s téměř milimetrovou přesností. Dosud však neexistoval zdroj tepla, který by je ohříval se stejnou přesností.

Tým proto vyvinul systém, který současně tiskne potraviny a ohřívá je laserem. Během výzkumu tým použil kuře jako modelový potravinový systém a testoval různé metody vaření vystavením modrému a infračervenému světlu. Pro test byl vytištěn kus kuřete o tloušťce 3 mm a čtvercové ploše téměř 6,5 cm2.

3D tiskárna v roli kuchaře
Během experimentu byla zkoumána řada parametrů vaření. Jednalo se o hloubku propečení, vývoj barvy, zachování vlhkosti a chuťové rozdíly mezi potravinami připravenými laserem a masem připraveným na vařiči.

Experiment přinesl také velmi zajímavý objev. Ukázalo se, že potraviny připravené laserem se zmenšily o 50 % méně než maso připravené v troubě. Zároveň si zachovalo dvojnásobný obsah vlhkosti a chuť podobnou masu pečenému v troubě.

To není jediná zajímavá skutečnost. Byl také proveden slepý srovnávací test, při kterém lidé ochutnali maso připravené laserem a tradičním způsobem. Dva testeři dávali přednost vzorkům připraveným pomocí laserového paprsku.

Nová technologie je velmi slibná, ale stále je třeba překonat několik problémů. Nejzávažnějším z nich je, že systémy vyžadují software, který by uživatelům umožnil navrhnout si jídlo, které chtějí jíst. Pokud se tato technologie rozšíří, bude samozřejmě existovat mnoho hotových návrhů, které stačí nahrát do hardwaru a čekat na jídlo.

Zdroj: fossbytes.com