Rekordně stará DNA v Antarktidě. Vědci mají z objevu radost

Vědci narazili na DNA starou milion let. Oblastí nálezu je Skotské moře, které se nachází v jižní části Atlantského oceánu. Hodnota této sedimentární starobylé DNA je velmi vysoká, jak informoval server Science Alert.

Severně od Antarktidy získali vědci na dně Skotského moře vzorek sedaDNA (sedimentární starobylá DNA). Zajímavé je, že Linda Armbrechtová z Tasmánské univerzity se domnívá, že se jedná o nejstarší nalezenou sedaDNA.

Vědci narazili na rekordně starou DNA, což by se mělo promítnout do možnosti podrobněji studovat dopad klimatických změn na okolní ekosystémy. Za zmínku stojí, že Antarktida je v tomto ohledu velmi zranitelná.

Nejnovější objev sedaDNA by mohl přinést užitečné informace o změnách, ke kterým došlo v průběhu několika set tisíc let. Poskytne také další poznatky o organismech žijících v těchto vodách.

Vědci také uvádějí, že se setkali s DNA diatom, což jsou jednobuněčné řasy, které žijí jednotlivě nebo v koloniích. Existuje souvislost mezi oteplováním klimatu v Antarktidě a rozšířenějším výskytem diatomů.Nejbližší taková aktivita proběhla před více než 14 000 lety.

Nakonec je třeba zmínit, že sedaDNA se objevuje v mnoha prostředích, například v jeskyních, a také v permafrostu. Již dříve byly mimo jiné objeveny vzorky starobylé DNA staré přibližně 650 000 let.

Zdroj: sciencealert.com