Rakety s jadernou fúzí by nám mohly pomoci uniknout ze Sluneční soustavy ještě za našeho života

Britská raketová společnost Pulsar Fusion získala finanční prostředky od britské vesmírné agentury, které jí pomohou vyvinout integrované energetické systémy na bázi jaderného štěpení pro elektrický pohon, jak uvádí server Satellite Evolution.

Společnost pracuje jak na raketových motorech založených na jaderném štěpení, tak na jaderné fúzi. Fúze je dlouhodobějším cílem, protože technologie potřebná k účinnému využití jaderné fúze na Zemi je ve vývoji, ale zatím neexistuje.

Firma bude spolupracovat s univerzitami v Cambridge a Southamptonu a také s Nuclear AMRC, aby se její vize ekologické raketové technologie v podobě jaderného pohonu stala skutečností.

Využití jaderné fúze k výrobě hyperrychlých raket

Hlavním cílem společnosti Pulsar Fusion je nakonec využít jadernou fúzi k vytvoření hyperrychlé raketové technologie. Jaderná fúze je metoda, kterou Slunce a hvězdy používají k výrobě obrovského množství energie po tisíciletí.

Společnosti Pulsar Fusion uvádí, že jaderná fúze může být odpovědí na energetickou krizi, ale kromě průzkumu hlubokého vesmíru je také odpovědí na řízení družic na oběžné dráze. Společnost Pulsar je přesvědčena, že jediným způsobem, jak může lidstvo za svůj život opustit sluneční soustavu, je fúzní pohon.

Vědci po celém světě pracují na využití jaderné fúze pro výrobu energie na Zemi, ale ještě nejsou zcela u cíle. Pulsar Fusion si možná bude muset počkat na pokrok v této technologii, než bude moci dosáhnout svého konečného cíle, i když může také pomoci pokročit ve snaze o komerčně životaschopné technologie jaderné fúze.

Mezitím společnost vyvíjí a vyrábí také řadu dalších raketových motorů. Patří mezi ně i největší a nejvýkonnější elektrický raketový motor v Evropě, který byl v roce 2021 nezávisle testován vědci na Southamptonské univerzitě prostřednictvím iniciativy financované vládou.

Nejvýkonnější elektrický pohonný motor v Evropě

„Zelený“ hybridní raketový motor Pulsar Fusion spaluje okysličovadlo oxid dusný (N2O), palivo z polyetylenu o vysoké hustotě (HDPE) a kyslík. Regulační ventil přivádí okysličenou kapalinu pod regulovaným tlakem do spalovací komory.

Společnost provedla sérii úspěšných testů svého motoru loni v listopadu (2021) v Cranfield Ordnance Test and Evaluation Centre (COTEC), vojenské základně britského ministerstva obrany v Salisbury ve Wiltsu. Předtím také úspěšně provedla mezinárodní demonstraci pro vesmírné klienty ve Švýcarsku.

Společnost Pulsar Fusion získala v září loňského roku rovněž finanční prostředky od britské vlády na pomoc při vývoji svých plazmových satelitních motorů s Hallovým efektem Mach-7 neboli HET, které jsou schopny dosáhnout rychlosti výfuku částic 20 kilometrů za sekundu. Společnost chce v blízké budoucnosti provést testy svých motorů na oběžné dráze.

Britská raketová společnost již dříve uvedla, že chce do roku 2025 postavit prototyp rakety využívající jadernou fúzi. Ambiciózní je i její nejnovější sdělení, v němž se uvádí, že společnost věří, že dokáže vyvinout infrastrukturu a pohonné systémy založené na jaderné fúzi potřebné k tomu, aby bylo možné vyvinout rakety využívající jadernou fúzi za méně než čtyři roky.

Pokud se jí to podaří, mohla by být tato technologie přizpůsobena i pro Zemi, což by znamenalo, že by pomohla změnit způsob, jakým cestujeme vesmírem, a také způsob, jakým vyrábíme energii zde na zemi.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com, Pulsar Fusion, satelliteevolution.com