Raketový motor poháněný plastovým odpadem má brzy vynést lidi do vesmíru

Britská společnost Pulsar Fusion testovala na vojenské základně ministerstva obrany v Salisbury svůj raketový motor poháněný plastovým odpadem. Společnost předpokládá, že rakety jej budou využívat k vynášení satelitů a nakonec i lidí do vesmíru. Informoval o tom web TechXplore, který měsíčně čte zhruba 10 milionů lidí.

Pulsar Fusion je britská společnost založená s cílem najít způsob, jak využít jadernou fúzi jako zdroj energie. A to jak k výrobě elektřiny, tak k pohonu raket ve vesmíru. Cílem společnosti je do roku 2025 vyvinout a nasadit fúzní raketový motor, který by mohl vyslat raketu na Mars za poloviční dobu než současné technologie. Do té doby se společnost soustředí na vývoj raketového motoru poháněného plastovými odpadními produkty.

V rozhovoru s médii představitelé společnosti Pulsar Fusion popsali svůj projekt jako „zelenou raketu“. Využívá hybridní palivo vyrobené smícháním polyethylenu s oxidem dusným. Výsledek se přivádí do spalovací komory, kde se udržuje pod tlakem dokud neshoří.

Inženýři Pulsaru vysvětlili, že používaný plast je běžně známý v široké škále výrobků jako jsou například kuchyňská prkénka na krájení či vodovodní trubky. Takže pro jeho využití jako raketového paliva je ho dostatek a je levný.

Tým má brzy provést další test, tentokrát jako demonstraci pro zatím utajovaného klienta, který podniká ve vesmírné dopravě. Vědci potvrdili, že úvodní test proběhl podle plánu a že jsou se „zkušebním startem“, který označili za významný okamžik v historii rakety, spokojeni.

O využití plastového odpadu jako raketového paliva se pokoušely i jiné společnosti, z nichž nejznámější je Virgin Galactic, který tento nápad testoval už v roce 2014. Poté, co test nedopadl podle očekávání, od projektu upustil.

Společnost Pulsar Fusion pravidelně oznamuje své plány na webu Pulsar Fusion.

Zdroj: TechXplore