Radioteleskop zachytil trvalý signál ze vzdálené galaxie. O co se jedná?

Vědci objevili rádiový signál, který bije jako srdce v neznámé galaxii vzdálené miliardy světelných let od Země. Informoval o tom server Metro.

Impulsy z jeho zdroje jsou milionkrát jasnější než u podobných hvězd v naší galaxii a trvají 1000krát déle, než je průměr. Vědci tvrdí, že signál, který je typem rychlého rádiového záblesku, zřejmě bliká s překvapivou pravidelností. Zdroj záblesku, který byl pozorován z Kanady, však zůstává záhadou.

Rychlé rádiové záblesky přicházejí z neznámého místa ve vesmíru, ale obvykle trvají maximálně několik milisekund. Tento však trvá až tři sekundy.

Tým detekoval záblesky rádiových vln, které se opakují každých 0,2 sekundy ve vzoru podobném tlukotu srdce. Jedná se zatím o nejdéle trvající rychlý rádiový výboj, který bije jasněji než jakýkoli jiný.

Tým se domnívá, že by mohl pocházet buď z rádiového pulzaru, nebo magnetaru, což jsou oba typy neutronových hvězd – extrémně hustých, rychle rotujících, zhroucených jader obřích hvězd.

První rychlý rádiový záblesk byl objeven v roce 2007 a od té doby byly ve vesmíru zaznamenány stovky podobných záblesků.

V letech 2018 až 2020 vědci objevili první rychlé rádiové záblesky, které zřejmě vyzařovaly rádiové vlny v pravidelném vzorci.

Tento signál se skládal ze čtyřdenního okna náhodných záblesků, které se pak opakovaly každých 16 dní. Nový objev zachytil 21. prosince 2019 teleskop v kanadské Britské Kolumbii.

Co jsou rádiové pulsary?

Rádiové pulsary jsou neutronové hvězdy, které vysílají paprsky rádiových vln, které zdánlivě pulzují při rotaci hvězdy. Podobné vyzařování produkují magnetary díky svému extrémnímu magnetickému poli.

Teleskop, který je součástí kanadského experimentu CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment), obsluhoval v době, kdy se záhadný signál objevil, doktor Daniele Michilli.

„Bylo to neobvyklé. Nejenže byl velmi dlouhý, trval asi tři sekundy, ale byly v něm i periodické špičky, které byly pozoruhodně přesné a vysílaly každý zlomek sekundy – bum, bum, bum – jako tlukot srdce,“ řekl doktor Michilli, který se domnívá, že záblesky mohou pocházet ze vzdáleného radiového pulzaru nebo magnetaru.

CHIME nyní detekoval mnoho rychlých rádiových záblesků s různými vlastnostmi. Některé jsme pozorovali uvnitř mraků, které jsou velmi turbulentní, zatímco jiné vypadají, že se nacházejí v čistém prostředí.

Na základě vlastností tohoto nového signálu můžeme říci, že kolem tohoto zdroje se nachází oblak plazmatu, který musí být extrémně turbulentní.

Tým doufá, že se mu v budoucnu podaří bizarní záblesk zachytit znovu, aby mohl lépe porozumět tomu, odkud pochází, a neutronovým hvězdám obecně. Domnívají se také, že by signály mohly být použity k měření rychlosti rozpínání vesmíru.

„Budoucí teleskopy slibují, že objeví tisíce rychlých rádiových záblesků měsíčně, a v té době možná najdeme mnohem více těchto periodických signálů,“ řekl doktor Michilli.

Přihlášením se k odběru zpravodaje Metro News Updates získáte nejnovější zprávy, příběhy s dobrým pocitem, analýzy a další informace, které potřebujete vědět.

Foto: Metro.co.uk , Wikipedia