Radiátory budou zbytečné. Tyto elektrické tapety vyzařují teplo přímo do lidí a vytápí jen místnosti, ve kterých jste

Žádné radiátory a příjemné teplo v domácnosti. Za omítkou stěn se skrývají tenké kovové plechy, které jsou napojeny na elektrickou síť domu. Tyto plechy vyzařují teplo pomocí infračervených vln. Seznamte se s novou technologií vytápění – elektrické infračervené tapety, jak uvádí web EcoWatch.

Radiátory v ústředním topení vytápějí místnosti tzv. konvekčním ohřevem, ohřívají vzduch v místnostech, který pak cirkuluje. Elektrické infračervené tapety ohřívají pevné předměty v místnosti přímo, včetně nás lidí.

Nemusíte vytápět celý dům. Stačí jen místnosti, kde právě jste

To také znamená, že pomocí aplikace můžete snadno zvolit vytápění pouze jedné místnosti. Proč například vytápět i ložnici, když se v obývacím pokoji budete několik následujících hodin dívat na televizi?

Philip Steele je evangelistou technologií budoucnosti ve společnosti Octopus Energy. Součástí jeho práce je testování nových přístrojů a on se zabýval další verzí tapety, kterou vyrobila britská společnost Nexgen Heating.

Tapety mají dva měděné proužky po obou stranách a pak vrstvu grafenu. Když je grafen napájen elektřinou, začne vyzařovat infračervené záření, což je jako teplo, které získáváte ze slunce, jak uvádí web HITC.

Grafen, o kterém mluvíme, je tenká vrstva atomů uhlíku, která dokáže vést elektřinu a kterou poprvé objevili vědci z Manchesterské univerzity. Verze, která je použita v elektrických tapetách využívá vrstvu uhlíkové pasty.

Pomocí termovizní kamery je možné vidět skrytou tapetu, která se zahřívá a následně ohřívá další předměty v místnosti. Dokáže ohřívat předměty v dosahu asi 2 až 3 metrů.

Domácnosti samozřejmě potřebují také teplou vodu na mytí nádobí a sprchování. V domácnostech, které používají výhradně elektrické tapety, ji může zajistit elektrický ponorný ohřívač.

Jsou elektrické tapety ekologičtější způsob vytápění?

Doktorka Tina Fawcettová z Institutu pro změny životního prostředí Oxfordské univerzity si tím není tak jistá.

„Určitě by to mohlo být ekologičtější, zejména když budeme k výrobě elektřiny více využívat obnovitelné zdroje jako je solární a větrná energie,“ říká. „V současné době se však k výrobě značné části elektřiny používá plyn,“ dodává.

Zdroj: redakce, ecowatch.com, hitc.com