Putin tvrdí, že stisknutím tlačítka může odpálit novou ruskou super zbraň, která zničí New York

Raketa RS-28 Sarmat je považována za nejmocnější ruskou super těžkou mezikontinentální balistickou raketu vyzbrojenou termonukleárními hlavicemi.

Rusko odpálilo novou mezikontinentální balistickou raketu z experimentálního kosmodromu Plesecsk. Podle informací ruského ministerstva obrany raketa zasáhla cíl na zhruba 6 000 kilometrů vzdáleném cvičišti Kura na poloostrově Kamčatka. Rusové tvrdí, že ukončili vývoj nejvýkonnější rakety s dlouhým doletem na světě.

Ministerstvo uvedlo, že v raketovém komplexu Uzsur v Krasnojarské oblasti již probíhají přípravy na přezbrojení hlavního raketového pluku novým raketovým systémem. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil podle serveru Computerworld, že nová super zbraň dokáže porazit jakékoli moderní zařízení protiraketové obrany.

Ruští vojenští experti tvrdí, že RS-28 Sarmat dokáže zničit New York a zcela ho vymazat z povrchu zemského. „Pokud bychom na území našeho protivníka raketu zacílili, oblasti jako je například New York by úplně zmizely,“ uvedl ruský generálplukovník Sergej Karakajev, podle něhož žádná jiná země tak výkonou zbraň nemá.

Vladimir Gyegtyar, generální ředitel a hlavní konstruktér raketového centra Makejev, které vyvinulo Sarmat, považuje novou raketu za nejmodernější v raketové technologii. „Mohla by i obíhat kolem Země a udeřit kdykoliv z jakéhokoli směru,“ uvedl.

Těžká stotunová mezikontinentální balistická střela Sarmat může být vybavena až 15 výbušnými hlavicemi a má dosah téměř 20 000 kilometrů. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že nosič může dopravit až 10tunovou jadernou hlavici kamkoli na světě, ať už přes severní nebo jižní pól. Ničivá jaderná bomba je asi1000krát silnější než ty, které byly během druhé světové války svrženy na Hirošimu a Nagasaki v Japonsku.

Podle Putina byl Sarmat, kterému NATO přezdívá Satan II, postavený výhradně z komponentů ruské výroby, což zjednodušuje jeho domácí sériovou výrobu a urychluje jeho uvedení do provozu. Nová zbraň byla vyvíjena několik let, takže její dokončení není pro Západ žádným překvapením.

Rusko nyní spoléhá na jaderné zbraně, aby donutilo svět, že nemá zasahovat do konfliktu na Ukrajině. Odstrašování je umění vštípit do myslí nepřítele strach. Jaderná rétorika Ruska přitom není nová, ale stále je děsivá, protože není možné vědět, zda rakety budou skutečně odpálené. Riziko jaderného konfliktu tak bohužel stále existuje.

Zdroj: Computerworld