Putin dal příkaz k obnovení výroby bombardéru, který dokáže nést tuny jaderných bomb

Letoun Tu-160M je největší a nejtěžší nadzvukový bojový letoun na světě. Je nejrychlejší bombardér, jaký kdy létal a největší a nejvýkonnější nadzvukový letoun s proměnnou geometrií křídel, jaký byl kdy vyrobený, uvádí server New Atlas.

Plná výroba ruského bombardéru Tu-160 je obnovená po 30 letech. Rusko přitom už vlastní 16 těchto těžkých bombardérů jako dědictví studené války mezi Varšavskou smlouvou a zeměmi NATO. Ruský prezident Vladimir Putin rozhodl o oživení výroby modernizovaného jaderného bombardéru Tu-160M, kterých mají ruské ozbrojené síly získat dalších padesát. Výrobní linky se tak spustily poprvé od zastavení výroby po pádu Sovětského svazu.

Nadzvukový těžký jaderný bombardér Tu-160M ​​označují jednotky NATO jako Blackjack. Přestože je schopný nést 45 tun jaderných bomb ve svých dvou vnitřních šachtách, dnes je považovaný i za nosič raket, protože jeho standardním vybavením je otočný odpalovací systém pro 12 jaderných raket krátkého doletu AS-16 Kickback.

Tu-160 poprvé vzlétl v roce 1982 jako odpověď na nadzvukový bombardér B-1 Lancer amerického letectva, který byl určený k doručování jaderných bomb přes sovětskou protivzdušnou obranu. Ačkoli Američané později výrobu svého bombardéru téměř zastavily, výroba Tu-160 pokračovala. 

Výsledkem byl letoun pro čtyřčlennou posádkou, který byl větší než americký B-1B a také rychlejší. Při délce 54 metrů s rozpětím křídel 55 metrů při plném roztažení šípových křídel má ruský bombardér maximální vzletovou hmotnost 275 tun. Původně byl poháněný čtyřmi motory Samara NK-321 s přídavným spalováním, které dokázaly dát bombardéru maximální nadzvukovou rychlost 2 Mach, což v přepočtu přesahuje 2 500 kilometrů za hodinu. Později byly nahrazené novou řadou motorů NK-32, které zvýšily dolet na téměř 13 500 kilometrů.

Přestože výroba bombardéru Tu-160M je notoricky nákladná a několik předchozích pokusů o oživení výroby se nezdařilo, práce na modernizaci původních letounů finišují. Modernizovaný Tu-160M už vzlétl pod velením testovacích pilotů z letiště Kazan Aviation Plant, kde byl bombardér sestavený.

Zdroj: New Atlas