„Psí telefon“ umožňuje osamoceným domácím mazlíčkům zavolat svému majiteli

Napadlo vás někdy, že by bylo hezké, kdyby vám mohl váš pes zavolat? Jste přece jeho největší přítel. Skotská vědkyně vyvinula zařízení, které umožňuje psům volat svým majitelům prostřednictvím videa. A to pouhým zatřesením míčku. Míček je vybaven akcelerometrem, který po zaznamenání pohybu spojí hovor. Podrobně se o novém vynálezu rozepisuje bbc.com.

Jedním z impulzů k novému nápadu byla statistika charitativní organizace na ochranu psů, která zaznamenala 35% nárůst počtu lidí, kteří uvažují o tom, že se takzvaných „pandemických štěňat“ vzdají poté, co museli po home officech začít chodit za prací mimo domov.

Tvůrci z Glasgowské univerzity tvrdí, že nové zařízení by mělo domácím mazlíčkům pomáhat s potlačením úzkostí z odloučení. Autorkou systému je doktorka Ilyena Hirskyj-Douglasová, specialistka na interakci zvířat s počítačem na univerzitní škole informatiky. Akcelerometr byl sestrojen s pomocí kolegů z finské Aalto University a ukryt v oblíbené psí hračce – v míčku.

Celý systém byl poprvé vyzkoušen na labradorovi jménem Zack. Během prvních dvou dnů Zack uskutečnil 18 hovorů, z nichž polovina byla „náhodná“. Během několika dalších hovorů ukázal své majitelce oblíbenou hračku a přiblížil se k obrazovce, což naznačovalo, že s ní chce komunikovat.

V závěrečné experimentální fázi byla vyladěna citlivost akcelerometru a Zack uskutečnil celkem 35 hovorů – v průměru pět denně. Některé z nich se zdály být stále náhodné, ale Zack vždy po vyvolání telefonátu projevil zájem a přistoupil k televizní obrazovce, na níž mu doktorka Douglasová pomocí kamery v telefonu ukazovala svoji kancelář, restauraci, stanici metra nebo autobusovou zastávku.

„Nemůžu s jistotou vědět, zda si Zack vždy uvědomoval příčinnou souvislost mezi akcí s míčem a telefonátem, ale bylo jasné, že se vždy rozhodně zajímal o to, co vidí, a že projevoval některé ze stejných projevů chování, jaké projevuje, když jsme fyzicky spolu“, řekla akademička.

Doktorka Douglasová také uvedla, že jedním z nečekaných důsledků experimentu bylo, že ji zneklidňuje, když Zackovi zavolá a on není před kamerou nebo se nepřiblíží k obrazovce.

„Ať bude výsledek výzkumu jakýkoli, udělali jsme další krok k větší autonomii psích mazlíčků,“ dodala. „Nové zařízení by mohlo pomoci štěňatům lépe se vypořádat se stresem, který jim způsobuje domácí samota.“

Psi jsou společenská zvířata a zůstanou-li doma sami, mohou být vážně deprimovaní. Odborníci jsou přesvědčeni, že pokud se jim nabídne technologie, která jim obveselí život, využijí toho.

Zdroj: bbc.com