První umělá inteligence se zdravým rozumem!

Jmenuje se Plato a je to systém umělé inteligence, který je schopen rozvíjet „zdravý rozum“ o fyzikálním světě podobně jako čtyřměsíční kojenci na základě intuice některých základních fyzikálních principů o objektech kolem nich, píše server ANSA.

Systém popsaný v časopise Nature Human Behaviour vyvinul výzkumný tým koordinovaný Luisem Pilotem z britské společnosti DeepMind, která v průběhu let vyvinula některé z nejvýkonnějších algoritmů umělé inteligence, včetně AlphaGo a AlphaFold.

Díky zdravému rozumu všichni víme, že když necháme míč v půli cesty, spadne na zem, nebo že svazek klíčů ponechaný na stole jím neprojde. Je to pozorovatelná schopnost již u čtyřměsíčních kojenců, kteří vyjadřují údiv, když se nějaký předmět chová neobvykle, například když náhle zmizí z dohledu.

Výuka těchto dovedností je pro umělou inteligenci velmi složitá, a to natolik, že ani ty nejvýkonnější systémy nejsou schopny vyvinout zdravý rozum srovnatelný s dětmi. S využitím nového přístupu, tj. poskytnutí základních informací o vlastnostech zobrazovaných objektů od samého počátku, se nyní výzkumníkům společnosti DeepMind podařilo získat systém umělé inteligence nazvaný Plato (Physics Learning through Auto-encoding and Tracking Objects) se zdravým rozumem.

Aby jej mohli vycvičit, ukázali mu na videu několik jednoduchých scén, jako jsou míče padající na zem, míče kutálející se za jinými objekty a poté se znovu objevující a míče odrážející se jeden od druhého. Po této úvodní „tréninkové“ fázi se systému ukázala nová videa, z nichž některá zobrazovala nemožné scény. Stejně jako dítě projevoval Platón překvapení, když se setkal s fyzikálními jevy bez smyslu, například s „magickým“ průchodem předmětů. Dalším pozoruhodným aspektem bylo, že model byl schopen vytvářet správná očekávání i v případě, že byl konfrontován s jinými objekty, než na kterých byl vycvičen.

Zdroj: ANSA.it