První pohled na vzorek asteroidu Ryugu. Obsahuje složky nezbytné pro život

Podle první analýzy vzorku z povrchu asteroidu, který na Zemi dopravila japonská sonda Hayabusa2, obsahuje asteroid Ryugu bohaté množství organických molekul. Tento objev podporuje myšlenku, že organický materiál z vesmíru přispěl do zásoby chemických složek nezbytných pro život, píše server Phys.

Organické molekuly jsou stavebními kameny všech známých forem pozemského života a skládají se z nejrůznějších sloučenin uhlíku kombinovaného s vodíkem, kyslíkem, dusíkem, sírou a dalšími atomy. Organické molekuly však mohou vznikat i chemickými reakcemi, které nevyžadují život, což podporuje hypotézu, že chemické reakce v asteroidech mohou vytvářet některé složky života.

Vědní obor prebiotické chemie se pokouší objevit sloučeniny a reakce, které mohly dát vzniknout životu, přičemž mezi prebiotickými organickými látkami nalezenými ve vzorku bylo několik druhů aminokyselin. Některé aminokyseliny jsou pozemským životem hojně využívány jako součást pro stavbu bílkovin. Bílkoviny jsou pro život nezbytné, protože se používají k výrobě enzymů, které urychlují nebo regulují chemické reakce, a k vytváření struktur od mikroskopických až po velké, jako jsou vlasy a svaly.

Vzorek z Ryugu obsahoval také mnoho typů organických látek, které vznikají v přítomnosti kapalné vody, včetně alifatických aminů, karboxylových kyselin, polycyklických aromatických uhlovodíků a heterocyklických sloučenin obsahujících dusík.

Přítomnost prebiotických molekul na povrchu asteroidu navzdory jeho drsnému prostředí způsobenému slunečním ohřevem a ultrafialovým zářením, stejně jako ozařováním kosmickým zářením v podmínkách vysokého vakua, naznačuje, že nejsvrchnější povrchová zrna Ryugu mají potenciál chránit organické molekuly. Tyto molekuly mohou být transportovány po celé sluneční soustavě a potenciálně se rozptýlit jako částice meziplanetárního prachu poté, co byly vyvrženy z nejsvrchnější vrstvy asteroidu v důsledku nárazů nebo jiných příčin,“ řekl Hiroshi Naraoka z japonské univerity v Kjúšú, hlavní autor článku o tomto výzkumu, který byl publikován 23. února v časopise Science.

Výsledky aminokyselin z Ryugu jsou zatím většinou v souladu s tím, co bylo pozorováno u některých typů meteoritů bohatých na uhlík, které byly ve vesmíru vystaveny největšímu množství vody,“ uvedl Jason Dworkin z Goddardova kosmického střediska NASA, spoluautor článku.

Cukry a nukleobáze (složky DNA a RNA), které byly objeveny v některých meteoritech bohatých na uhlík, však ve vzorcích vrácených z Ryugu dosud nebyly identifikovány. Je možné, že tyto sloučeniny jsou v asteroidu Ryugu přítomny, ale jsou pod našimi analytickými detekčními limity vzhledem k relativně malé hmotnosti vzorku, který je k dispozici pro studium.“ uvedl Daniel Glavin z Goddardova kosmického střediska, spoluautor článku.

Sonda Hayabusa2 odebrala vzorky 22. února 2019 a dopravila je na Zemi 6. prosince 2020. V červenci 2021 byly extrahovány v Japonsku a na podzim 2021 analyzovány v Goddardově středisku. Velmi malé množství vzorku (30 miligramů) bylo vyčleněno mezinárodnímu týmu pro analýzu rozpustných organických látek. Vzorek byl extrahován (podobně jako čaj) v mnoha různých rozpouštědlech v Japonsku a analyzován v laboratořích v Japonsku, v Goddardově středisku a v Evropě za použití obrovského množství přístrojů podobných těm v kriminalistické laboratoři.

Tato práce je první organickou analýzou vzorku z Ryugu a vzorky budou studovány ještě několik let. „Provedeme přímé srovnání vzorků z Ryugu a vzorku z asteroidu Bennu, až jej mise NASA OSIRIS-REx v roce 2023 vrátí na Zemi. Očekává se, že sonda OSIRIS-REx vrátí z Bennu mnohem více hmoty a poskytne další důležitou příležitost hledat stopové organické stavební prvky života na asteroidu bohatém na uhlík.“ řekl Dworkin.

Zdroj: Phys.org, Science.org, redakce