První kočka ve vesmíru. Jak byla pařížská toulavá kočka Félicette vyslána daleko od Země
Za několik týdnů oslaví vědci zabývající se vesmírem pozoruhodnou událost, a to 60. výročí vypuštění první kočky do vesmíru, což je astronautický výkon, který se již nikdy neopakoval.
Malá černobílá pařížská toulavá kočka jménem Félicette vzlétla v říjnu 1963 na francouzské raketě na suborbitální misi, při níž dosáhla výšky 154 km a dostala se tam, kam se před ní, ani po ní, žádná kočka nedostala.
Na počátku 60. let vědci využívali psy a opice, aby zjistili, jak nebezpečné jsou podmínky ve vesmíru, a posoudili, zda by lidé mohli přežít výlety za hranici zemské atmosféry. Rusko dávalo přednost psům, Spojené státy zase obvykle volily opice.
Francie se však rozhodla být jiná. Pracovníci francouzské kosmické agentury Cerma – Centre, shromáždili celkem 14 toulavých koček, aby je vybrali jako kočičí astronauty. Kočky záměrně nedostaly jména, aby si je vědci příliš neoblíbili. Kočka vybraná pro cestu do vesmíru byla jednoduše známá jako C341.
Poté, co byl 18. října 1963 oznámen její let raketou Veronique a následný bezpečný návrat na Zemi, francouzský tisk rozhodl, že tento kočičí průkopník musí mít jméno. Zvolili Felixe podle kreslené kočičí postavičky, ale pak zjistili, že C341 je samice. Její jméno bylo tedy upraveno na Félicette.
Félicette is the first feline to travel into space. In 1963, France sent Félicette on a suborbital flight aboard a Véronique AG1 rocket as part of a scientific experiment. Félicette survived the journey and became a symbol of space exploration. pic.twitter.com/Tjo9EmH7P2
— Epic Histories (@Epic_Histories) September 9, 2023
Tím, že Francie vyslala Félicette do jedné ze svých raket, přidala nový druh na seznam tvorů, které již vědci do vesmíru vyslali. Na oběžnou dráhu kolem Měsíce byly ještě vyslány želvy, v raketoplánu kdysi letěly tisíce medúz a v roce 1973 byli dva zahradní pavouci, Anita a Arabella, dopraveni do orbitální laboratoře Skylab, aby se zjistilo, zda dokáží spřádat sítě v mikrogravitaci.
V šedesátých letech se vědci a inženýři zabývali především tím, jak nebezpečný by mohl být pobyt člověka v kapsli ve vesmíru, a většina letů zvířat do vesmíru byla podniknuta proto, aby se zjistilo, zda netrpí nebo jejich život neohrožuje stav beztíže, zvýšená radiace nebo jiné vlivy, které by tam mohly zažít, uvádí deník The Guardian. Skutečnost, že nepodlehli, vydláždila cestu lidem k zahájení cest do vesmíru.
Ve skutečnosti má vystřelování živočichů do vesmíru překvapivě dlouhý rodokmen, který sahá až do konce 40. let 20. století, kdy američtí vědci vybrali velmi skromnou formu života jako prvního tvora, který se vznesl mimo naši atmosféru – vybrali si ovocné mušky.
Zdroj: TheGuardian.com