Proč se bojíme tmy? Vědci našli odpověď

Dobře osvětlená ulice nebo temná ulička? Většina z nás by dala přednost ulici s dostatečným množstvím světla a neodvážila by se vydat do neznáma v temné uličce. Ale proč tomu tak je?

Magazín IFL Science přišel se zajímavým, nicméně vědeckým zjištěním. Světlo hraje v lidské fyziologii důležitou roli. Od regulace našich vnitřních hodin až po ovlivňování naší nálady a emoční regulace. Ačkoli přesný mechanismus, jak světlo ovlivňuje náladu a emoční regulaci u lidí, zůstává nejasný, poznatky u hlodavců naznačují, že světlo může mít vliv na centrum mozku pro zpracování strachu a emocí, oblast zvanou amygdala.

Výzkumníci z Monash University a Australian Catholic University se o tom chtěli dozvědět více, a proto vymysleli experiment na lidech s využitím funkční magnetické rezonance, aby zjistili, jak světlo a tma ovlivňují aktivitu amygdaly. Zjistili, že mírné světlo tlumí aktivitu amygdaly více než tlumené světlo. A vysvětlení je na světe.

Studie se zúčastnilo 24 účastníků, kteří podstoupili vyšetření magnetické rezonance byli vystaveni mírnému (100 luxů) nebo tlumenému světlu (10 luxů). Rezonance umožňuje vědcům sledovat aktivované oblasti mozku v reálném čase pomocí změn průtoku krve v mozku. Vědci zjistili, že když byli účastníci vystaveni mírnému světlu, byla jejich aktivita amygdaly na rezonanci nižší ve srovnání s tím, když byli vystaveni tlumenému světlu.

Kromě toho je amygdala také propojena s oblastí mozku zvanou ventromediální prefrontální kůra, která se podílí na zpracování rizik, emočních reakcí a strachu vyššího řádu. Tato oblast mozku hraje klíčovou roli v regulaci aktivity amygdaly a je důležitá zejména při potlačování emočních reakcí. Takže světlo nejen přímo potlačuje aktivitu amygdaly, ale zřejmě také zvyšuje propojení mezi amygdalou a kůrou mozkovou, což může vysvětlovat, jak světlo prospívá regulaci emocí.

Světlo nám prospívá

Světlo je účinným terapeutickým nástrojem při problémech s náladou. Vědci dokázali, že tlumené až mírné světlo potlačuje aktivaci amygdaly a zvyšuje konektivitu amygdaly a vmPFC. Tyto účinky mohou přímo přispívat k účinkům světla na zlepšení nálady prostřednictvím lepšího zpracování emocí a snížení emocí souvisejících se strachem.

Tma tedy v člověku vyvolává pocity úzkosti, strach o sebe samého a v některých případech i strach z přepadení, jelikož člověk o něm slyší na každém kroku už od malička.

Zdroj: iflscience.com, pubmed.ncbi.nlm.niv.gov