Proč Rusko používá komponenty z čínských domácích spotřebičů a instaluje je na své lodě?

Rusko má problémy s komponenty pro opravu válečných lodí. Podle jejích zástupců je nahrazuje některými součástkami z čínských domácích spotřebičů.

Sankce uvalené na Kreml kvůli válce na Ukrajině, zejména zákaz prodeje západních technologií, si vybírají svou daň na ruské armádě. Rusové jsou nuceni používat čipy z myček nádobí a ledniček v některých vojenských zařízeních, jak píše server Ukrinform.

Ústřední zpravodajské ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny uvádí, že problémy se dotkly mimo jiné námořníků ze 106. brigády hladinových lodí Kaspické flotily Jižního vojenského okruhu Ruska. Jedná se o jednu z jednotek zařazených do námořní skupiny zapojené do války s Ukrajinou. Její vojáci nyní odmítají plnit bojové úkoly kvůli technickému stavu svých lodí a velitelé se snaží existující potíže před úřady skrýt.

Nejen čipy, ale i polovodiče

Miniaturní integrované obvody jsou klíčovou součástí moderní elektroniky, od domácích spotřebičů až po moderní stíhačky, drony a tanky. Sankce uvalené na Rusko omezily dodávky čipů a dalších elektronických součástek určených speciálně pro vojenské použití, stejně jako čipů dvojího použití (pro vojenské i komerční využití), takže Rusové se mohou rozhodnout odstranit je z praček, myček nádobí nebo dokonce ledniček.

Nedostatek čipů je problém, který se netýká jen Ruska. Je to výzva pro mnoho průmyslových odvětví po celém světě, včetně například automobilového průmyslu nebo výrobců konzolí a počítačových komponent. Již se objevily zprávy, že výrobci elektrospotřebičů kupují například pračky a vytahují z nich čipy, aby je následně upravili pro vlastní potřebu. Nikdo je však nepotvrdil.

Odborníci odhadují, že situace ohledně výroby a dostupnosti čipů se s největší pravděpodobností normalizuje v roce 2023. Je však třeba mít na paměti, že poptávka po polovodičích neustále roste a že vytvoření nové továrny na čipy si vyžádá několik let.

Zdroj: ukrinform.net