Proč elektřina vydává bzučivý zvuk a je to známka nebezpečí? Odpovídá odborník

Rozsvítili jste světlo, zapnuli televizi nebo se pohybovali v blízkosti elektrického vedení a slyšeli jste to nezaměnitelné hučení elektřiny. Ale co přesně to hučení je? A co je důležitější, je to někdy známka nebezpečí? O tomto informuje stránka Live Science.

Odkud se tento zvuk bere?

Zvuk, který vydává elektřina, je známý jako síťový šum a vzniká kvůli způsobu výroby elektřiny. Elektřina, která pochází z elektráren, využívá střídavý proud, který se tak jmenuje proto, že proud mění směr, neboli se střídá, mnohokrát za sekundu. Počet střídání proudu za sekundu závisí na normě dané země. Ve většině zemí v Evropě se střídá s frekvencí 50 hertzů, tedy 50krát za sekundu.

Podle Garyho Woodse, profesora z katedry elektrotechniky a počítačů a inženýrství na Riceově univerzitě v Texasu, je hučení, které slyšíte, obvykle zhruba dvakrát vyšší než frekvence používaného střídavého proudu. To znamená, že v Evropě hučí při frekvenci 100 hertzů, což jsou tóny okolo G a C.

Ale co přesně vibruje, aby vytvořilo toto bzučení? Obvykle je to magnetický prvek uvnitř zařízení. Když se například nacházíte v blízkosti elektrického vedení, můžete slyšet elektrický brum pocházející z elektromagnetického zařízení zvaného transformátor, který se používá ke snížení napětí elektrické energie při její cestě z elektrárny do domácností lidí, aby vysoké napětí z elektrárny nepřetěžovalo domácí elektroniku.

„Transformátor má v sobě induktor, což jsou jako malé magnety, které jsou napájeny elektrickou energií. A tak se 60krát za sekundu zapínají a vypínají. Takže vlastně trochu vibrují. Totéž se děje ve všech druzích elektroniky, od zářivek až po toustovače,“ řekl Woods.

Je hučení v elektrické síti u vaší elektroniky známkou nebezpečí?

„Nebezpečí je asi příliš silné slovo,“ řekl Woods. Bzučení je obvykle běžnou součástí fungování elektroniky. Někdy však může být varovným signálem, že něco není v pořádku.

„Pokud to nikdy předtím nebzučelo a najednou to začne bzučet a je to stále hlasitější a hlasitější, pravděpodobně to znamená, že uvnitř zařízení je nějaký prvek, který se chystá selhat,“ řekl Woods.

Zdroj: livescience.com