Problém s vesmírným odpadem bude možná vyřešen díky převratnému nápadu malé ukrajinské společnosti

Ukrajinský start-up vyvíjí vlastní řešení pro vynášení malých satelitů tak, aby po vynesení na oběžnou dráhu nezůstal ve vesmíru žádný odpad, píše se na serveru emerging-europe.com.

Společnost Promin Aerospace se sídlem na Ukrajině pracuje na možnostech, jak přiblížit vesmír našim životům. Prvním krokem je vyrobit raketu, která dokáže vynést potřebný náklad na oběžnou dráhu Země rychleji než kdokoli jiný, a přitom vesmír nezanese odpadem, vzniklým z trosek raketového motoru.

Promin Aerospace využívá patentovanou metodu zplyňování a následného spalování materiálu, z něhož jsou vyrobeny nádrže na tuhá paliva v raketovém motoru. Tato metoda se nazývá autofagická technologie. Společnost Promin založili v lednu 2021 Misha Rudominski a Vitalij Yemec. Rozhodli se, že postaví raketu, která vynese malé satelity na jakoukoli oběžnou dráhu bez nutné kontaminace vesmíru troskami. Problém s vesmírným odpadem popisuje video youtube kanálu Interesting Engineering.

Ukrajinská společnost uzavřela dohodu s portugalskou společností Atlantic Spaceport Consortium (ASC), která provozuje kosmodrom v severním Atlantiku. „Spolupráce s ASC je zásadním krokem v rozvoji naší společnosti,“ říká Misha Rudominski, spoluzakladatel a generální ředitel Promin Aerospace. „Společně budeme schopni rychle dokončit řešení pro naše klienty a zajistit hladký provoz naší rakety,“ dodává.

V současné době se společnost Promin zaměřuje na zákazníky z Evropy, časem však plánuje oslovit celý svět. Mezi její klienty patří vzdělávací instituce, výzkumná centra i soukromé společnosti. V blízké budoucnosti bude Promin testovat nový motor s vylepšenou a lehčí konstrukcí. Měl by být spolehlivější i bezpečnější. První suborbitální let by se mohl uskutečnit již v roce 2023. V roce 2025 chce Promin Aerospace provést první orbitální let své unikátní rakety za účelem vynesení nano a pikosatelitů.

Nový portugalský partner Atlantic Spaceport Consortium, připravuje startovací stanoviště na ostrovech v Atlantickém oceánu. Nejblíže k dokončení je suborbitální startoviště na Azorských ostrovech.

Zdroj: emerging-europe.com