Pozor na chytré asistenty. Mohou vás špehovat, zjistil výzkum

Chytří asistenti jsou nezbytností pro každého, kdo si chce vytvořit domov ovládaný hlasem – tato zařízení se stala základem domácnosti, od poslechu hudby a podcastů až po ovládání nejnovějších připojených gadgetů.

A to natolik, že za první tři měsíce roku 2022 jich bylo celosvětově dodáno více než 30 milionů, přičemž v čele tohoto závodu stojí společnost Amazon, která se svými zařízeními podporujícími Alexu tvoří přibližně třetinu z nich.

VPNOverview však odhalil znepokojivý výzkum, který naznačuje, že váš chytrý asistent o vás shromažďuje více údajů, než jste si možná původně uvědomovali.

Chytří asistenti neustále poslouchají

Chytré reproduktory vás neustále poslouchají (pokud tuto funkci nevypnete, což tak trochu ztrácí smysl) a ve velké míře jsou schopny uchovávat nahrávky nebo přepisy toho, co jste řekli, aby pomohly vývojářům ještě více je intuitivně ovládat, ale za jakou cenu?

Zatímco Amazon, Google a Apple slibují minimální sběr dat a vysokou úroveň zabezpečení, mnoho uživatelů může mít povoleny integrace třetích stran, které jim umožní komunikovat s řadou služeb, od propojených automobilů po aplikace pro objednávání jídla a prakticky se vším, co k tomu patří.

VPNOverview uvádí, že „některé z těchto dovedností třetích stran nejsou důkladně moderovány“, což může otevřít bránu hackerům a hrozí různé úniky informací a hackerské útoky. Aktivací VPN zabezpečení lze tato rizika částečně zmírnit.

Nevyžádané nákupy? I to chytří asistenti zvládnou

Další obava, kterou společnost vznesla, spočívá v tom, že někteří chytří asistenti mohou provádět online nákupy přímo v zařízení. Doporučuje nastavit dvoufaktorové ověřování (2FA) pro autorizaci těchto transakcí, ale pro mnohé to opět ztrácí smysl mít doma aktivované zařízení.

Nakonec se ukazuje, že ve většině případů použití dávají zákazníci přednost pohodlí před ochranou soukromí, čímž se mnohá opatření, která společnosti zavádějí, stávají téměř zbytečnými.

Společnost Google uvádí, že ve výchozím nastavení neuchovává zvukové záznamy na svých serverech. Společnost Amazon uvádí, že její uživatelé si mohou prohlédnout a odstranit své hlasové záznamy a přepisy, které jsou bezpečně uloženy v jejím cloudu. A konečně společnost Apple uvádí, že ukládá pouze minimální požadované údaje po dobu šesti měsíců.

Jak mít přehled o využití dat?

Společnosti Apple, Amazon i Google poskytly uživatelům chytrých asistentů tipy, co mohou udělat, aby zajistili maximální možnou ochranu svých dat při používání chytrých reproduktorů.

Společnost Apple své uživatele odkázala na svou webovou stránku o ochraně soukromí a zabezpečení asistentů HomePod, Amazon zase řekl, aby se uživatelé podívali na stránku s vysvětlivkami a stránku s nejčastějšími dotazy. Společnost Google své uživatelé přesměrovává na svou stránku s informacemi o ochraně soukromí a průvodce realizovatelnými kroky, které mohou uživatelé podniknout.

Zdroj: Techradar, VPNoverview