Potíte se? S tímto zařízením můžete zároveň vyrábět elektřinu

Inženýři z Kalifornské univerzity v San Diegu sestrojili malé zařízení, které lze nosit na konečcích prstů. Ačkoli připomíná obyčejnou náplast, ve skutečnosti je příkladem inovativní technologie umožňuje totiž vyrábět energii z potu. Univerzita to zveřejnila na svém webu.

V porovnání s jinými zařízeními, která se dobíjejí během nošení, je vynález inženýrů z univerzity jedinečný tím, že generuje energii, i když uživatel spí nebo sedí v klidu. Až dosud všechny nositelná zařízení vyžadovaly fyzickou aktivitu uživatele, tento vynález je napájen za pohybu a mohl fungovat bez dalšího nabíjení.

Kromě energie získané z potu generuje nový gadget další energii z lehkých stisků konečků prstů. To znamená, že činnosti, jako je psaní na klávesnici nebo klikání na obrazovku chytrého telefonu ho nabíjejí. „Představujeme si, že bude použitelný pro jakoukoli každodenní dotykovou činnost, kterou by uživatel stejně prováděl v práci, doma, při sledování televize nebo při jídle. Naším cílem je, aby toto zařízení fungovalo tak, aby si ho uživatel nevšiml a nemusel na něj ani myslet,“ vysvětluje Joseph Wang, profesor nanoinženýrství na Kalifornské univerzitě a hlavní autor studie.

Konečky prstů jsou továrny na pot

Zařízení získává většinu energie z potu produkovaného konečky prstů, které jsou 24hodinovou továrnou na pot. Je to málo známý fakt, ale konečky prstů jsou místa, kde se nejvíce člověk potí. Každý z nich má více než tisíc potních žláz a může produkovat 100 až 1000krát více potu než většina ostatních částí těla.

„Důvodem, proč si myslíme, že se jiné části těla potí více, je to, že tyto oblasti nejsou dobře větrané. Naproti tomu konečky prstů jsou vždy vystaveny vzduchu, takže se pot odpaří, jakmile se dostane na kůži. Nyní místo toho, aby se odpařoval, používáme naše zařízení ke sběru potu, který může generovat značné množství energie,“ vysvětluje spoluautor studie Lu Yin, doktor nanoinženýrství.

Sběr potu z tak malé oblasti vyžadoval určité inovace. Výzkumníci museli sestrojit zařízení ze superabsorpčního materiálu, které by dokázalo přeměnit chemické látky obsažené v lidském potu na elektřinu.

Jak funguje zařízení poháněné potem?

Zařízení, které vytvořili inženýři ze San Diega, je tenký, ohebný proužek, který lze omotat kolem prstu jako náplast. Elektrody z uhlíkové pěny uvnitř náplasti absorbují pot a přeměňují ho na elektřinu. Elektrody jsou vybaveny enzymy, v jejichž přítomnosti probíhají chemické reakce. Jedná se o molekuly laktátu a kyslíku, které se nacházejí v potu (laktát je iontová forma kyseliny mléčné a jedna ze složek lidského potu). Výsledkem je tvorba energie.

Pod elektrodami je čip z piezoelektrického materiálu, tj. materiálu, na jehož povrchu se při mechanickém namáhání objevují elektrické náboje. Čip je zodpovědný za generování dodatečné energie z dotyků a práce prstů. Když se uživatel potí nebo tlačí na čip, elektrická energie se ukládá do malého kondenzátoru. Uživatel ji pak může přesměrovat na jiná zařízení.

Kolik energie je schopen vyrobit?

Při prvních testech nasadili inženýři zařízení pouze na jeden prst několika testerů. Zkouška ukázala, že během 10 hodin spánku nashromáždil přístroj téměř 400 milijoulů energie, což by stačilo na napájení elektronických náramkových hodinek po dobu přibližně 24 hodin. Naproti tomu hodina práce na počítači přinesla téměř 30 milijoulů. Jedná se o hodnoty pouze pro jedno zařízení a je snadné spočítat, že pokud se podobné plátky nasadí na všechny prsty obou rukou, získá se desetkrát více energie.

Zdroj: jacobsschool.ucsd.edu