Postrach všech tanků byl ještě vylepšen. Střela doletěla na rekordní vzdálenost!

Během cvičení Valiant Shield 2022 byla raketa AGM-114 R-4 Hellfire odpálena na rekordní vzdálenost. To znamená velký úspěch pro úderné drony. Dosah střely Hellfire byl dosud v závislosti na variantě 7-11 km. Američané však testovali novou verzi Hellfiru se zvýšeným dostřelem, AGM-114 R-4. Ačkoli konkrétní údaje nebyly zveřejněny, souhrnná zpráva o testu uvádí, že efektivní vzdálenost střelby byla zvýšena trojnásobně.

Práce na zvýšení doletu Hellfire souvisí s plánovanou novou úlohou bezpilotních letounů MQ-9 Reaper. Tyto stroje se osvědčily v Iráku nebo Afghánistánu, ale v symetrickém konfliktu, kdy nepřítel disponuje účinnou protivzdušnou obranou (OPL), bude potřebovat novou zbraň, která umožní útoky mimo dosah systémů OPL.

Zabiják tanků

Hellfire je střela původně vyvinutá k ničení obrněných cílů. V této roli se osvědčil během operace Pouštní bouře, kdy mimo jiné zničil řadu ruských tanků používaných armádou Saddáma Husajna.

Střela se vyrábí od roku 1982 a její konstrukce se neustále vyvíjí a modernizuje (od verze K nese název Hellfire II). Nové verze mají také schopnost útočit na námořní cíle a pomalé vzdušné cíle, jako jsou vrtulníky.

Střela Hellfire je ve většině variant naváděna laserem. Výjimkou je radarem naváděná střela Hellfire Longbow, vyvinutá pro integraci s vrtulníky AH-64 Apache vybavenými radarem. Střela je dlouhá 163 cm a váží 45 kg.

Hellfire s výsuvnými čepelemi

Kromě variant s kumulativní hlavicí byla vyvinuta i speciální verze pro likvidaci konkrétních osob, aniž by došlo ke zničení životního prostředí nebo ohrožení okolních osob. Jedná se o střelu AGM-114R9X, která ze svého těla vysouvá několik čepelí a před zásahem cíle jej kineticky ničí.

Byla použita mimo jiné k likvidaci jednoho z vůdců al-Ká’idy Achmeda Hasana al-Masrího. Zásah byl tak přesný, že se nevysypalo ani čelní sklo auta, v němž cíl cestoval, a spolujezdec sedící vedle něj nebyl zraněn.

Zdroj: tech.wp.pl