Postrach Číny a Ruska B-21 Raider odhalen. Bombardér stealth je první svého druhu v 21. století

Společnost Northrop Grumman oznámila oficiální představení těžko odhalitelného bombardéru nové generace na 2. prosince. „Neviditelný“ B-21 Raider je stroj s výjimečnou konstrukcí a schopnostmi. Navíc zatím nemá ve světě žádnou významnou konkurenci.

První exemplář bombardéru B-21 Raider byl pojmenován T1. Díky digitálnímu modelování byl B-21 postaven bez nutnosti mnoha zkoušek a sériová výroba byla zahájena dříve, než byl první kus zalétán a vyzkoušen. Letadlo však bylo postaveno tak, aby případné úpravy spojené s provozem prvních exemplářů byly levné a snadno proveditelné, jak uvádí server Defense News.

Letadlo šesté generace

Vývojáři letounu B-21 Raider zdůrazňují, že díky použitým řešením jej lze označit za letoun šesté generace. Je třeba si uvědomit, že se jedná pouze o marketingový termín, který odkazuje na smluvní generace, kterými jsou stíhací letouny označovány.

B-21 Raider je nejmodernější bombardér a stroj, který výrazně odkazuje na minulost. Odkazuje na něj i samotný název, který byl vybrán v soutěži. „B“ je podle americké nomenklatury označení bombardovacího stroje. „21“ odkazuje na první bombardér 21. století a „Raider“ je název vybraný v anketě, který odkazuje na slavnou výsadkovou operaci z druhé světové války, jak uvádí web AF.

18. dubna 1942, kdy Američané v Tichomoří ustupovali pod náporem Japonců, se rozhodli symbolicky zaútočit na Tokio. Zúčastnilo se ho šestnáct středních bombardérů B-25.

Přestože k tomu letadla nebyla určena, jejich pilotům, kterým velel podplukovník Jimmy Doolittle, se podařilo odstartovat z letadlové lodi USS Hornet. Při náletu byly svrženy bomby na Tokio, Jokohamu, Nagoju, Ósaku a Kóbe, čímž byla provedena symbolická odveta za útok na Pearl Harbor.

Jádro flotily nových bombardérů

B-21 je velmi podobný letounu B-2 Spirit. Ten byl navržen, jako reakce na potřeby konce studené války. Jednalo se o velmi drahý a vzácný stroj a bylo jich vyrobeno pouze 20.

Bombardér B-21 je o něco menší než B-2. Již ve fázi návrhu se dbalo nejen na co nejnižší náklady na nejmodernější stroj, ale také na nízké provozní náklady, počítané na několik desetiletí.

Američané proto plánují vybudovat flotilu až 100 bombardérů B-21, které se stanou základem nové generace strategického letectva a postupně nahradí letouny starších typů v této roli (počínaje B-1B). Americké letectvo má v současnosti tři typy strategických bombardérů. Jedná se o bombardér B-52 Stratofortress, B-1B Lancer a B-2 Spirit.

Schopnosti

Bombardér B-21 Raider je od počátku navržen tak, aby mohl bez nutnosti úprav používat velmi širokou škálu zbraní. Bude schopen nést jaderné zbraně i řízené střely a mnoho typů přesné munice, které se používají dnes i ty, které teprve budou zkonstruovány.

Do výzbroje bombardérů B-21 patří střely JASSM-ER s doletem 1 000 km a řízené bomby GBU-31 JDAM. Díky svému rozsáhlému vybavení může sloužit také jako průzkumný stroj a zejména jako letoun pro radioelektronický průzkum.

Vlastnosti bombardéru jsou v tomto případě velmi důležitou výhodou a schopnost přežití stroje zvyšuje jeho vybavení pro radioelektronický boj, které mu umožňuje rušit radary nebo naváděcí systémy protiletadlových střel.

Stroj s takovými schopnostmi by mohl změnit globální rovnováhu sil. Dává USA možnost prolomit a neutralizovat protivníkovu protivzdušnou obranu. Může tak otevřít cestu dalším, početnějším a méně sofistikovaným strojům, které pak mohou útočit na méně důležité cíle.

Otevřená architektura

Již ve fázi návrhu předpokládali vývojáři bombardéru, že letoun bude během svého životního cyklu, který se počítá na několik desetiletí, několikrát modernizován. To je mimo jiné způsobeno velmi rychlým vývojem elektroniky nebo avionických systémů, jak uvádí server Flying Mag.

Modulární konstrukce B-21 má usnadnit jak každodenní provoz a opravy poškození, tak i závažnější modernizaci spojenou s výměnou vybavení nebo aktualizací softwaru.

Technická data

Podrobné specifikace nového amerického bombardéru zatím nebyly zveřejněny. Je o něco menší než B-2, rozpětí křídel se odhaduje na 50 metrů, délka na 20 metrů a podzvuková rychlost 1 000 km/h.
Očekává se, že B-21 Raider bude mít dolet 11 000 km, který lze zvýšit doplňováním paliva ve vzduchu. Stroj váží 170 tun ve vzletové konfiguraci a může nést více než 22 tun výzbroje.

Výhoda oproti zbytku světa

Americký náskok před zbytkem světa jasně dokládá skutečnost, že letoun F-22 Raptor, který pochází z 20. století, je považován za nejnebezpečnější stíhací letoun na světě. Totéž platí pro bombardéry, kde se 30 let starý B-2, o němž si země jako Rusko mohou nechat jen zdát, právě dočkal ještě modernějšího nástupce.

Pravděpodobně nejblíže ke stavbě stroje s potenciálně srovnatelnými schopnostmi je Čína, kde probíhají práce na letounu Xian H-20.

Zdroj: redakce, af.mil, defensenews.com, flyingmag.com