Poslední objev vědců způsobil šok: Nebezpečné mikroplasty se už dostaly i do lidské krve

Mikroplasty byly objeveny na všech místech planety. Od mořských tvorů, kteří se živí u dna, po tropické deštné pralesy až po vrcholky hor. Poprvé byly ale nalezeny v lidské krvi, což vyvolalo velké obavy z jejich dopadu na zdraví.

Mikroskopické částice plastů jsou malé asi jako dvacetina šířky lidského vlasu. Vědci je objevili u téměř 80 procent z 22 anonymních dárců krve. Podle informací na webu Euronews se jednalo především o plastové částice PET, což je polyethylentereftalát, který se používá k výrobě nápojových lahví. V části vzorků byly objeveny i mikročástice polystyrenu, který se hromadně používá k výrobě tácků u balených potravin. Třetí nejčastější objevenou látkou byl polyetylen, běžně používaný k výrobě plastových nákupních tašek a sáčků na potraviny.

Vědci testovali dospělé zdravé dárce v Nizozemsku. Tato zjištění znovu zdůrazňují, jak materiály na bázi fosilních zdrojů pronikají do všech oblastí lidského života. Vědci se obávají, že by plastové nanočástice mohly využít krevní oběh k tomu, aby se dostaly do dalších lidských orgánů, kde se mohou usazovat.

„Krev tvoří u lidí 6-7 procent tělesné hmotnosti. Zásobuje tělesné orgány a je transportní cestou pro kyslík, živiny a potenciálně i pro plastové částice,“ uvádí studie.

Většina mikroplastů a nanoplastů je pouhým okem neviditelná, takže bylo životně důležité zajistit, aby dárcovství krve nebylo během studie těmito částicemi infikováno. Vědci proto použili přísné postupy, aby zabránili kontaminaci z jiných zdrojů plastů. K odběru vzorků použili venepunkci – metodu, která zabraňuje jakémukoli kontaktu s plastovými hadičkami nebo zásobníky“. Tato opatření zajistila, že byl měřený pouze plast nalezený v krevním řečišti účastníků.

Drobné částice se mohou dostat do lidského těla mnoha způsoby, ale většina pravděpodobně vstoupí konzumací nebo vdechnutím. Plasty lze ale nalézt i v produktech osobní péče, včetně zubních past či lesků na rty.

Zdroj: Euronews