Poslední člověk na Měsíci byl Čechoslovák. Na euforických záběrech se válí v měsíčním prachu

Eugene Cernan byl americký astronaut, který měl po otci slovenský a po matce český původ. Ve své kariéře třikrát navštívil vesmír a je zatím posledním člověkem, který zanechal na měsíčním povrchu svůj otisk. Roku 1972 byl totiž účastníkem expedice Apollo 17, uvádí se na nasa.gov.

V roce 1903 se Štefan Čerňan se svou manželkou Annou odstěhovali z Vysoké nad Kysucou spolu s tisícovkami jiných vystěhovalců do USA. Jejich novým domovem se stalo Chicago. O rok později se jim narodil syn Andrew. Když Andrew dospěl, vzal si za manželku dívku českého původu Rozálii Cihlářovou, 14. března 1934 se jim narodil syn Eugene.

První let z mysu Canaveral absolvoval jako druhý pilot v roce 1966 na palubě Gemini 9. Podruhé vyletěl astronaut Cernan do vesmíru v roce 1969 na kosmické lodi Apollo 10. Tento let byl poslední prověrkou před přistáním lidí na Měsíci.

Třetí let byl s Apollem 17. Startovalo se 7. prosince 1972 opět z mysu Canaveral. V expedici byli spolu s ním Ronald Evans a Harrison Schmitt. Zatímco Evans zůstal na oběžné dráze Měsíce, Cernan se Schmittem přistáli na Měsíci. Posádka strávila na měsíčním povrchu celkem 75 hodin. Byly uskutečněny tři výstupy v celkovém trvání 22 hodin a 4 minuty. S použitím lunárního pojízdného roveru Lunar Rover bylo prozkoumáno celkem 33,8 km měsíčního údolí s názvem Taurus-Littrow. Na Zemi bylo posléze dopraveno celkem 110,5 kg vzorků měsíční horniny. Přistání proběhlo 19. prosince 1972 po dvanácti dnech ve vesmíru na hladině Tichého oceánu.

Poprvé navštívil Eugene Cernan Československo v roce 1974. Oficiální návštěva mu byla komunistickými státními orgány odepřena, požádal tedy o novinářskou akreditaci na mezinárodní veletrh Incheba v Bratislavě. Zástupci státu se od jeho návštěvy distancovali. Cernan se ale tajně sešel s tehdejším ředitelem Astronomického ústavu v Ondřejově docentem Lubošem Perekem.

26. října 2001 navštívil Česko, a to již na pozvání náčelníka generálního štábu Armády České republiky. Dne 29. října 2001 podnikl Cernan cestu armádním vrtulníkem Mi-8S do Bernartic u Milevska v okrese Písek. Z nedaleké vsi Borovany totiž pocházel jeho dědeček. Asi minutu a půl před příletem na místo se vrtulník u obce Okrouhlá zřítil. Podle závěru soudních znalců byla důvodem nehody chyba systému, který nenahlásil kritický stav paliva. Cernan a všech dalších jedenáct členů posádky, včetně prvního českého kosmonauta Vladimíra Remka, přežili nehodu bez následků.
V červnu 2008 navštívil Cernan Prahu potřetí. Tentokrát v doprovodu vnučky.

Během svých procházek po povrchu Měsíce měl Eugene Cernan s sebou také československou vlajku jako symbol svého vztahu k předkům, pocházejícím z Čech a ze Slovenska. Při již zmiňované návštěvě Československa v roce 1974 ji věnoval Astronomickému ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.

16. ledna si připomeneme páté výročí úmrtí Eugene Cernana. Americký astronaut s československými kořeny zemřel v roce 2017 v americkém Hustonu.

Zdroj: nasa.gov